0 SEK
Omsättning
1 082 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 69,1%
38%
Soliditet
God
—
Vinstmarginal
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-15

Substansvärdering

Tillgångar:3 040 479 SEK
Skulder:-1 888 843 SEK
Substansvärde:1 151 636 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark positiv utveckling trots frånvaro av omsättning, vilket indikerar att det fungerar som ett rent holdingbolag för aktieförvaltning. Den betydande resultatförbättringen på 69.1% och den starka tillväxten i eget kapital på 62.5% pekar på framgångsrik förvaltning av dotterbolag och investeringar. Tillgångstillväxten på 21.8% visar att företaget expanderar sin bas, medan en soliditet på 38.0% indikerar en stabil finansieringsstruktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett holdingbolag som främst sysslar med förvaltning av dotterföretags- och intresseföretagsaktier. Detta förklarar den frånvaron av omsättning (0 SEK) eftersom intäkterna huvudsakligen kommer från värdeutveckling och utdelning från ägda bolag snarare än operativ verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 640 000 SEK till 1 082 000 SEK, en förbättring med 442 000 SEK eller 69.1%, vilket indikerar stark värdeutveckling i de ägda bolagen och/eller framgångsrika försäljningar av innehav.

Soliditet: Soliditeten på 38.0% är acceptabel för ett holdingbolag och indikerar att 38% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 708 494 SEK till 1 151 636 SEK, en tillväxt på 443 142 SEK eller 62.5%, vilket främst drivs av det starka resultatet och ökade tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen är 0 SEK både 2023 och föregående år, vilket är typiskt för ett renodlat holdingbolag där intäkter istället redovisas som resultat från värdepapper och andelar.

Huvudrisker

  • Företaget är helt beroende av värdeutvecklingen i sina innehav, vilket gör det sårbart för börsfluktuationer och nedgångar i dotterbolagen
  • Frånvaron av operativa intäkter (omsättning) begränsar kassaflödena till utdelningar och försäljningar av tillgångar
  • Tillgångstillväxten på 21.8% kan innebära ökad exponering mot specifika branscher eller marknader

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 69.1% visar att företagets förvaltningsstrategi är framgångsrik
  • Eget kapital ökade med 443 142 SEK till 1 151 636 SEK, vilket ger bättre möjligheter till nya investeringar
  • Stabil soliditet på 38.0% ger utrymme för framtida finansiering vid expansion

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: resultat (+69.1%), eget kapital (+62.5%) och tillgångar (+21.8%). Denna konsekventa positiva utveckling över flera nyckeltal indikerar ett välskött holdingbolag med god värdeutveckling i sina innehav.