2 829 614 SEK
Omsättning
▲ 1,9%
133 991 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5 031,8%
20,3%
Soliditet
God
4,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 749 970 SEK
Skulder:-1 372 407 SEK
Substansvärde:272 063 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har erbjudit sina två 1 klass hingstar tillgängliga för avel under säsongen. Kristján Magnússon har med sin häst Òskar från Lindeberg vunnit båda uttagningarna (V1 och T1) på de Svenska Mästerskapen i år och slutat med en fjärde placiering i finalen. De tog även SM-Guld i grenen fyrgångskombination. Ekipaget blev uttaget till landslaget och deltog på Världsmästerskapen i Berlin där de slutade med en fjärde och femteplacering i sina klasser(V1 och T1). Cecilia Nancke har med företagets hingst Rodi frá Gardi tävlat och vunnit en fjärdeplacering på årets Svenska Mästerskap i klassen T2.

Händelser efter verksamhetsåret

Stjáni även vann Stockholm Horse Show FEI World Cup tölt i December 2023

Analys av viktiga händelser

  • Företagets hingstar har presterat exceptionellt bra i tävlingssammanhang, med SM-guld och fjärdeplatser på VM.
  • Kristján Magnússon och hästen Òskar från Lindeberg vann uttagningarna till Svenska Mästerskapen och blev uttagna till landslaget.
  • Ekipaget deltog på Världsmästerskapen i Berlin med fjärde och femteplatser.
  • Cecilia Nancke och hingsten Rodi frá Gardi tog en fjärdeplats på SM i klassen T2.
  • Stjáni vann Stockholm Horse Show FEI World Cup tölt i december 2023 efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark resultattillväxt och ökande eget kapital, trots en marginell omsättningsökning och lätt nedgång i tillgångar. Den låga soliditeten indikerar ett utmanande kapitalstruktur, men den starka lönsamhetsförbättringen från 2 611 SEK till 133 991 SEK är en mycket positiv indikator. Företaget verkar vara i en fas av stabilisering och förbättrad lönsamhet efter en inledande period med mycket låg vinst.

Företagsbeskrivning

Företaget är en mångfacetterad hästverksamhet med inriktning på Islandshästar, som omfattar avel med egna ston och hingstar, utbildning av hästar och ryttare, friskvård, ryttarträning och hovslageri. Verksamheten bedrivs från en egen gård i Falkenberg med nybyggda stall och ridbana.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 2 611 SEK till 133 991 SEK, en ökning på över 5 000%. Denna enorma förbättring indikerar en stark effektivisering eller ökad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 20.3% är relativt låg och indikerar att företaget i hög grad är beroende av skuldfinansiering. Detta är en riskfaktor som bör övervakas.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 194 090 SEK till 272 063 SEK, en tillväxt på 40.2%. Denna ökning beror främst på det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 781 299 SEK till 2 830 359 SEK, en tillväxt på 1.9%. Detta visar på en stabil verksamhet med liten men positiv utveckling.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 20.3% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till ytterligare lån.
  • Tillgångarna minskade med 1.9% till 1 749 970 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar.
  • Trots stark resultatutveckling är vinstmarginalen fortfarande klassificerad som låg på 4.7%.

Möjligheter

  • Exceptionella tävlingsframgångar och VM-deltagande ger starkt varumärke och marknadsföringsvärde som kan driva framtida intäkter.
  • Den dramatiska resultatförbättringen på 5031.8% visar på en mycket effektiv verksamhetsutveckling.
  • Ökning av eget kapital med 40.2% till 272 063 SEK stärker företagets finansiella grund.