3 247 475 SEK
Omsättning
▲ 73,1%
482 337 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,9%
29,6%
Soliditet
God
14,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 245 236 SEK
Skulder:-2 224 350 SEK
Substansvärde:728 539 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxt i omsättning och tillgångar, men samtidigt en oroande nedgång i lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 73.1% indikerar framgångsrik försäljningsutveckling, medan resultatet sjunker med 30.9% trots detta. Detta pekar på att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna. Soliditeten på 29.6% är acceptabel men bör övervakas i ljuset av den snabba tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom transportsektorn med säte i Skurup. Transportbranschen är typiskt kapitalintensiv med behov av investeringar i fordon och utrustning, vilket speglas i den betydande tillgångstillväxten på 126.2%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 698 422 SEK till 482 337 SEK trots den höga omsättningstillväxten, vilket tyder på betydande kostnadsökningar eller marginelltryck.

Soliditet: Soliditeten på 29.6% är inom acceptabla nivåer för ett transportföretag, men den snabba tillgångstillväxten kräver uppmärksamhet för att inte äta upp kapitalbasen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 435 714 SEK till 728 539 SEK, en tillväxt på 67.2% som främst drivs av årets resultat men också kan inkludera ytterligare inskjutning av kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 876 243 SEK till 3 247 475 SEK, en tillväxt på 73.1% som indikerar stark marknadsframgång och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 30.9% trots stark omsättningstillväxt indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Snabba tillväxttakten i tillgångar på 126.2% kan leda till kapitalbrist och soliditetsförsämring om inte hanteras noggrant
  • Kostnadsutvecklingen verkar ur kontroll med ökande kostnader som äter upp intäktsökningarna

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 73.1% visar på framgångsrik marknadspenetrering och affärsutveckling
  • Eget kapital ökade med 67.2% vilket ger en stabilare finansieringsbas för fortsatt verksamhet
  • Hög vinstmarginal på 14.8% trots utmaningarna indikerar att företaget har en grundläggande lönsam affärsmodell