6 232 000 SEK
Omsättning
▲ 6,1%
546 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 41,5%
37,6%
Soliditet
God
8,7%
Vinstmarginal
Stabil
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-29

Substansvärdering

Tillgångar:5 825 486 SEK
Skulder:-3 521 254 SEK
Substansvärde:1 753 632 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka lönsamhets- och resultatförbättringar trots en minskning i totala tillgångar. Den betydande resultattillväxten på 41,5% och den stabila vinstmarginalen på 8,7% indikerar en effektiviserad verksamhet. Eget kapital har ökat kraftigt, vilket stärker företagets finansiella bas. Minskande tillgångar kan tyda på avveckling av mindre lönsamma delar eller effektivisering av balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver huvudsakligen transportverksamhet och säljer även flis till värmeverk i mindre omfattning. Detta är ett etablerat företag som varit registrerat sedan 2000, vilket tyder på en mogen verksamhet med stabil kundbas i transportbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 386 000 SEK till 546 000 SEK, en ökning med 160 000 SEK eller 41,5%, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 37,6% är god och ligger över branschgenomsnitt för transportföretag, vilket ger företaget god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 471 312 SEK till 1 753 632 SEK, en tillväxt på 282 320 SEK eller 19,2%, vilket främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 907 106 SEK till 6 246 123 SEK, en tillväxt på 6,1% som visar en stabil försäljningsutveckling i linje med branschtrender.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 7,6% från 6 304 448 SEK till 5 825 486 SEK, vilket kan indikera avveckling av kapital eller åldrande materiel
  • Beroendet av flisförsäljning som biprodukt kan vara känsligt för energiprisfluktuationer
  • Transportbranschen är konjunkturkänslig och påverkas av ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 41,5% visar potential för ytterligare lönsamhetsförbättringar
  • Ökad omsättning till 6 246 123 SEK visar att företaget växer i en mogen marknad
  • God soliditet på 37,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i lönsamhet och kapitalbildning med förbättringar i omsättning (+6,1%), resultat (+41,5%) och eget kapital (+19,2%). Den negativa trenden i tillgångar (-7,6%) kan tyda på effektivisering snarare än stagnation, då den sammanfaller med ökad lönsamhet.