1 600 051 SEK
Omsättning
▼ 34%
350 057 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 52,6%
92,1%
Soliditet
Mycket God
22,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-29

Substansvärdering

Tillgångar:2 449 611 SEK
Skulder:-156 590 SEK
Substansvärde:2 113 021 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en mycket stark balansräkning men kraftiga nedgångar i rörelseresultatet. Den exceptionellt höga soliditeten på 92.1% indikerar ett företag med minimal skuldsättning och god finansiell styrka, vilket ger en robust buffert mot nedgångar. Trots detta har omsättningen minskat dramatiskt med 34% och resultatet halverats jämfört med föregående år. Detta tyder på ett företag som genomgår en betydande omsättningsminskning men som lyckas bevara en god lönsamhet tack vare effektiv kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett bygg- och fastighetsskötarföretag som bedriver verksamhet inom byggtjänster, snickeri, lokalvård och byggstädning. Detta är en bransch med konjunkturkänslig verksamhet där omsättning ofta kan variera kraftigt mellan projekt. Företaget är helägt av en enskild ägare och har varit verksamt sedan 2008, vilket indikerar ett etablerat men mindre företag i sektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 739 140 SEK till 350 057 SEK, en minskning på 389 083 SEK (-52.6%). Trots den kraftiga omsättningsminskningen behöll företaget en vinstmarginal på 22.1%, vilket är mycket imponerande och visar på effektiv kostnadshantering.

Soliditet: Soliditeten på 92.1% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger mycket god finansiell stabilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 940 052 SEK till 2 113 021 SEK, en förbättring på 172 969 SEK (+8.9%). Denna ökning kommer helt från årets vinst, vilket visar att företaget successivt bygger upp sitt kapital trots svagare år.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 422 911 SEK till 1 580 454 SEK, en nedgång på 842 457 SEK (-34.0%). Denna kraftiga minskning kan tyda på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 842 457 SEK (-34%) jämfört med föregående år
  • Resultatnedgång på 389 083 SEK (-52.6%) trots hög vinstmarginal
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida projekt tillgänglighet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 92.1% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar
  • Mycket hög vinstmarginal på 22.1% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Eget kapital ökade med 172 969 SEK till 2 113 021 SEK, vilket stärker balansräkningen ytterligare

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-34.0%) och resultat (-52.6%) men positiva trender i eget kapital (+8.9%). Den minimala tillgångsminskningen (-2.0%) kombinerat med den höga soliditeten tyder på ett företag som genomgår en period av omsättningsminskning men som har en mycket stabil finansiell struktur. Den höga vinstmarginalen trots minskad omsättning indikerar god kostnadskontroll och operativ effektivitet.