2 706 189 SEK
Omsättning
▲ 10,7%
627 736 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,3%
78,9%
Soliditet
Mycket God
19,6%
Vinstmarginal
Hög
93 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-10

Substansvärdering

Tillgångar:2 372 396 SEK
Skulder:-338 569 SEK
Substansvärde:1 252 881 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med stark lönsamhet men oroande kapitalförsämring. Trots att omsättningen ökade med 10,7% till 3,2 miljoner SEK och resultatet förbättrades med 13,3% till 627 736 SEK, uppvisar bolaget en kraftig nedgång i både eget kapital (-24,4%) och totala tillgångar (-22,2%). Den höga vinstmarginalen på 19,6% och soliditeten på 78,9% indikerar god lönsamhet och finansiell styrka, men den snabba kapitalnedgången tyder på att företaget troligen har genomfört en betydande utdelning eller kapitalåterföring till ägarna, vilket påverkar den långsiktiga stabiliteten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom kemtvätt och skrädderi i Göteborg, registrerat 2017. Denna typ av servicebaserad verksamhet kännetecknas vanligtvis av stabila kundunderlag och återkommande intäkter, men med begränsad tillväxtpotential och höga fasta kostnader för lokaler och personal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 553 932 SEK till 627 736 SEK, en ökning med 73 804 SEK eller 13,3% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och hög lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 78,9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell säkerhet.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 1 657 283 SEK till 1 252 881 SEK, en nedgång med 404 402 SEK trots ett positivt resultat, vilket starkt indikerar en betydande utdelning till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 919 837 SEK till 3 200 164 SEK, en positiv tillväxt på 280 327 SEK eller 9,6% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling trots den svenska ekonomin.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 404 402 SEK trots god lönsamhet, vilket begränsar framtida investeringsmöjligheter
  • Totala tillgångar minskade med 678 564 SEK, vilket kan indikera nedskärningar i verksamheten eller försäljning av tillgångar
  • Hög utdelningsnivå kan äventyra företagets långsiktiga tillväxtpotential och investeringsförmåga

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 19,6% visar på effektiv verksamhet och stark prissättningsförmåga
  • Omsättningstillväxt på 10,7% i en mogen bransch indikerar god marknadsposition och konkurrensfördelar
  • Mycket hög soliditet på 78,9% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion vid behov