2 663 450 SEK
Omsättning
▲ 17,9%
676 577 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,2%
65,3%
Soliditet
Mycket God
25,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-15

Substansvärdering

Tillgångar:1 411 950 SEK
Skulder:-490 642 SEK
Substansvärde:921 308 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 25,4% och soliditeten på 65,3% indikerar en lönsam och finansiellt stabil verksamhet. Omsättningstillväxten på 17,9% visar på framgångsrik försäljningsutveckling, medan resultatet ökar i takt med omsättningen. Företaget befinner sig i en tydlig tillväxtfas med god kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett IT- och vetenskapskommunikationskonsultbolag med säte i Uppsala, registrerat 2013. Verksamheten inkluderar även bifirman Red Cap Design. Som konsultbolag är de typiskt sett personalintensiva med låga tillgångar, vilket gör deras höga lönsamhet och starka kapitalbildning anmärkningsvärt positivt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 643 262 SEK till 676 577 SEK, en ökning med 33 315 SEK eller 5,2%. Vinsttillväxten är något lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera marginella kostnadsökningar.

Soliditet: Soliditeten på 65,3% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan finansiera större delen av sina tillgångar med eget kapital. Detta ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 785 915 SEK till 921 308 SEK, en tillväxt på 135 393 SEK eller 17,2%. Denna ökning beror främst på att årets resultat tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 259 010 SEK till 2 663 450 SEK, en tillväxt på 404 440 SEK eller 17,9%. Detta visar på stark försäljningsutveckling och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 5,2% är lägre än omsättningstillväxten på 17,9%, vilket kan indikera tryck på marginalerna från ökade kostnader
  • Som personalintensivt konsultbolag är företaget sårbart för fluktuationer i kompetensförsörjning och konjunkturella nedgångar i IT-sektorn

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 25,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 65,3% skapar goda förutsättningar för att ta lån till framtida tillväxtsatsningar
  • Omsättningstillväxt på 17,9% visar på stark marknadsposition och efterfrågan på företagets tjänster

Trendanalys

Alla nyckeltal visar tydliga förbättringstrender: omsättning (+17,9%), resultat (+5,2%), eget kapital (+17,2%) och tillgångar (+15,0%). Den konsekventa tillväxten över flera nyckeltal indikerar en välbalanserad och hållbar verksamhetsutveckling.