942 000 SEK
Omsättning
▼ 77,2%
206 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,6%
40,9%
Soliditet
Mycket God
21,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 105 267 SEK
Skulder:-652 719 SEK
Substansvärde:452 548 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har verksamheten flyttats över till det helägda dotterbolaget IMX System AB, 559098-1485.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamheten har under året flyttats över till det helägda dotterbolaget IMX System AB (559098-1485), vilket förklarar den dramatiska minskningen i omsättning och tillgångar.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar på en dramatisk försämring under 2022 med kraftiga nedgångar i samtliga nyckeltal. Omsättningen har mer än halverats och resultatet har minskat med över 50%, vilket indikerar en betydande omstrukturering eller förändring i verksamheten. Trots de kraftiga nedgångarna uppvisar företaget fortfarande en mycket hög vinstmarginal på 21,9%, vilket visar att den kvarvarande verksamheten är lönsam. Soliditeten på 40,9% är acceptabel men har sannolikt försämrats från föregående år. Den övergripande bilden är att företaget genomgår en stor transformation med minskad skala men bibehållen lönsamhet i kärnverksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tillverkning av industrimaskiner samt försäljning av reservdelar, tillbehör och pellets. Det är ett familjeägt företag med Crister Lundberg som ensam ägare, verksamt i Ljusnarsberg sedan 2004. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande tillgångar i form av maskiner och lager, vilket förklarar den höga tillgångsminskningen vid en omstrukturering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har halverats från 426 000 SEK till 206 000 SEK, en minskning på 51,6%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen har företaget lyckats behålla en positiv resultatnivå, vilket indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 40,9% är acceptabel och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med god förmåga att hantera skulder. Detta är en positiv indikator trots de stora förändringarna i verksamheten.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 491 280 SEK till 452 548 SEK, en nedgång på 7,9%. Minskningen är mindre än resultatet, vilket kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 4 147 912 SEK till 944 474 SEK, en nedgång på 77,2%. Denna dramatiska minskning tyder på att en betydande del av verksamheten har avvecklats eller flyttats till dotterbolaget.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 77,2% från 4 147 912 SEK till 944 474 SEK skapar osäkerhet kring den framtida verksamhetsvolymen.
  • Resultatminskning med 51,6% från 426 000 SEK till 206 000 SEK indikerar sämre lönsamhet trots omstruktureringen.
  • Tillgångsminskning på 64,4% från 3 103 499 SEK till 1 105 267 SEK kan begränsa företagets kapacitet och flexibilitet.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,9% visar att den kvarvarande verksamheten är exceptionellt lönsam.
  • Soliditet på 40,9% ger ett stabilt kapitalunderlag för framtida investeringar och verksamhetsutveckling.
  • Omstruktureringen till dotterbolag kan skapa en mer fokuserad och effektiv verksamhetsstruktur framöver.

Trendanalys

Alla trender visar kraftig försämring: omsättning (-77,2%), resultat (-51,6%), eget kapital (-7,9%) och tillgångar (-64,4%). Denna samstämmiga negativa utveckling indikerar en genomgripande omstrukturering snarare än en tillfällig nedgång. Den mycket höga vinstmarginalen trots minskad skala visar dock att kärnverksamheten bibehåller god lönsamhet.