812 499 SEK
Omsättning
▼ 23,6%
384 727 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,1%
84,3%
Soliditet
Mycket God
47,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-08

Substansvärdering

Tillgångar:1 669 374 SEK
Skulder:-238 391 SEK
Substansvärde:1 315 302 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande försämring i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 47.4% och soliditeten på 84.3% indikerar ett effektivt och finansiellt stabilt företag med låg belåning. Trots minskad omsättning och resultat har företaget lyckats öka både eget kapital och totala tillgångar, vilket tyder på en strategisk omställning eller investeringar för framtiden. Situationen kan tyda på ett mognadsstadium där företaget prioriterar lönsamhet framför tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver forsknings- och utvecklingsarbete kring proteinproduktion samt försäljning av proteiner. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av höga F&U-kostnader och långa utvecklingscykler innan kommersiell skala uppnås, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen vid lyckad produktutveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 432 787 SEK till 384 727 SEK, en minskning med 11.1%. Trots lägre omsättning har företaget behållit en mycket hög lönsamhet, vilket indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 84.3% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belånat företag med stor finansiell buffert. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 198 217 SEK till 1 315 302 SEK, en tillväxt på 9.8%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 063 999 SEK till 812 499 SEK, en nedgång med 23.6%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på minskade försäljningsvolymer, prispress eller en strategisk omriktning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 23.6% från 1 063 999 SEK till 812 499 SEK riskerar att påverka företagets långsiktiga tillväxtpotential
  • Resultatet sjönk med 11.1% till 384 727 SEK trots mycket hög vinstmarginal, vilket indikerar utmaningar i att upprätthålla lönsamheten vid lägre volymer

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 84.3% ger utrymme för strategiska investeringar eller expansion utan att behöva extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 47.4% visar på en effektiv verksamhet med starka konkurrensfördelar inom sin niche
  • Tillgångarna ökade med 5.8% till 1 669 374 SEK vilket indikerar kontinuerliga investeringar i företagets framtid

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-23.6%) och resultat (-11.1%) men positiva trender i eget kapital (+9.8%) och tillgångar (+5.8%). Denna divergens tyder på en omställningsfas där företaget kan ha prioriterat lönsamhet och kapitaluppbyggnad framför omsättningstillväxt. Den mycket höga soliditeten och vinstmarginalen pekar mot ett moget företag med god finansiell hälsa, trots kortvariga utmaningar i försäljningen.