4 074 494 SEK
Omsättning
▲ 68,5%
289 626 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 52,5%
29,1%
Soliditet
God
7,1%
Vinstmarginal
Stabil
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 178 820 SEK
Skulder:-835 578 SEK
Substansvärde:343 242 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Då bolag har växt med ännu en medarbetare har omsättningen ökat med mer än 30%.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har expanderat med ytterligare en medarbetare under året
  • Omsättningen har ökat med mer än 30% enligt rapporteringen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och finansiell styrka. Den kraftiga omsättningsökningen på 68,5% indikerar framgångsrik försäljningsutveckling, men den samtidiga resultatminskningen på 52,5% och den minskande soliditeten tyder på att kostnaderna växt snabbare än intäkterna. Företaget befinner sig i en expansion med ökad omsättning men sämre lönsamhet, vilket kan indikera prispress, högre kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet och transporttjänster, vilket är en typisk kombination där transporten ofta kompletterar byggverksamheten. I denna bransch är projektsbaserad verksamhet vanlig med varierande lönsamhet mellan projekt och perioder. Anställning av ytterligare personal (som nämns i händelserna) är typiskt för expansion i denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 609 847 SEK till 289 626 SEK, en nedgång med 320 221 SEK eller 52,5%. Trots högre omsättning blev vinsten lägre, vilket indikerar sämre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 29,1% är acceptabel men inte stark. För ett företag i bygg- och transportbranschen, där säkerhetskrav ofta är högre, kan denna nivå indikera utmaningar i den finansiella styrkan.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 507 310 SEK till 343 242 SEK, en nedgång med 164 068 SEK eller 32,3%. Denna minskning korrelerar med det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 417 938 SEK till 4 076 947 SEK, en ökning med 1 659 009 SEK eller 68,5%. Detta visar en mycket stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 320 221 SEK trots stark omsättningstillväxt
  • Minskande eget kapital med 164 068 SEK vilket försämrar den finansiella basen
  • Soliditeten på 29,1% kan vara för låg för att hantera osäkra perioder i byggbranschen
  • Tillgångarna minskade med 300 333 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 68,5% eller 1 659 009 SEK visar på framgångsrik försäljningsutveckling
  • Fortsatt positivt resultat på 289 626 SEK trots utmaningar
  • Expansion med ny personal kan ge kapacitet för framtida tillväxt
  • Vinstmarginalen klassificeras som stabil trots nedgången

Trendanalys

Blandade trender med stark förbättring i omsättning (+68,5%) men försämring i resultat (-52,5%), eget kapital (-32,3%) och tillgångar (-20,3%). Företaget växer i omsättning men med sämre lönsamhet och försämrad balansräkning.