3 879 292 SEK
Omsättning
▲ 16,8%
1 134 480 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 83,5%
78,3%
Soliditet
Mycket God
29,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
359 600 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-02-25

Substansvärdering

Tillgångar:3 389 970 SEK
Skulder:-585 765 SEK
Substansvärde:2 084 205 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 29,2% kombinerat med en robust soliditet på 78,3% indikerar ett mycket välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Alla nyckeltal pekar på en tydlig förbättringstrend, vilket tyder på effektiv verksamhetsstyrning och potentiellt förbättrade marknadsförhållanden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bygg- och entreprenadverksamhet samt industriservice, vilket är en bransch med typisvis lägre vinstmarginaler. Den mycket höga vinstmarginalen på 29,2% är därför anmärkningsvärt bra jämfört med branschgenomsnittet och indikerar antingen specialiserade tjänster, hög effektivitet eller unika konkurrensfördelar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 618 113 SEK till 1 134 480 SEK, en ökning med 83,5% som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 78,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 618 010 SEK till 2 084 205 SEK, en tillväxt på 28,8% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 322 726 SEK till 3 879 292 SEK, en tillväxt på 16,8% som visar god marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en cyklisk bransch som bygg och entreprenad
  • Koncentrationen på en specifik region (Västra Götaland) skapar geografisk sårbarhet för lokal konjunkturnedgång
  • Den höga vinstmarginalen kan locka till sig ökad konkurrens som pressar marginalerna framöver

Möjligheter

  • Den exceptionella lönsamheten ger utrymme för investeringar i expansion eller nya verksamhetsområden
  • Stark balansräkning med hög soliditet möjliggör lättare tillgång till finansiering för tillväxtprojekt
  • Befintlig kapacitet och lönsamhet ger goda förutsättningar för att skala upp verksamheten ytterligare utan proportionellt ökade kostnader

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+16,8%), resultattillväxt (+83,5%), eget kapital tillväxt (+28,8%) och tillgångstillväxt (+19,3%). Den kombinerade trenden visar ett företag i accelererande tillväxtfas med förbättrad effektivitet och stärkt finansiell position.