692 000 SEK
Omsättning
▲ 9%
40 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,3%
39%
Soliditet
God
5,8%
Vinstmarginal
Stabil
30 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-27

Substansvärdering

Tillgångar:271 127 SEK
Skulder:-166 316 SEK
Substansvärde:104 811 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 9,0% till 695 431 SEK, resultatet har växt med 5,3% till 40 000 SEK, och eget kapital har ökat med 5,2% till 104 811 SEK. Den mest anmärkningsvärda förändringen är tillgångstillväxten på 81,3%, vilket indikerar en betydande expansion eller investering under året. Soliditeten på 39,0% är acceptabel för ett företag av denna typ, och den stabila vinstmarginalen på 5,8% tyder på en kontrollerad kostnadsstruktur. Företaget verkar vara i en stabil tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag som förvaltar aktier i intressebolag och tillhandahåller konsulttjänster. Denna typ av verksamhet innebär vanligtvis relativt låg omsättning men fokuserar på långsiktigt värdeskapande genom ägande och rådgivning. Den låga omsättningsnivån är typisk för ett holdingbolag som främst genererar intäkter via utdelningar och konsultarvoden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 38 000 SEK till 40 000 SEK, en ökning på 2 000 SEK eller 5,3%. Denna förbättring följer omsättningstillväxten och indikerar en effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 39,0% innebär att nästan 40% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en god soliditet som ger företaget en viss finansiell buffert.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 99 589 SEK till 104 811 SEK, en tillväxt på 5 222 SEK eller 5,2%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 40 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 634 292 SEK till 695 431 SEK, en tillväxt på 61 139 SEK eller 9,0%. Denna ökning tyder på en positiv utveckling i verksamheten.

Huvudrisker

  • Den dramatiska tillgångstillväxten på 81,3% (från 149 538 SEK till 271 127 SEK) kan indikera stora investeringar som ökar företagets riskexponering.
  • Den relativt låga omsättningsnivån på 695 431 SEK gör företaget sårbart för förändringar i marknadsförhållanden.
  • Den begränsade resultatnivån på 40 000 SEK ger en smal marginal för oförutsedda händelser eller ekonomiska nedgångar.

Möjligheter

  • Den starka tillgångstillväxten på 121 589 SEK kan skapa framtida intäktsmöjligheter genom förbättrad förvaltningskapacitet.
  • Den stabila vinstmarginalen på 5,8% visar på en förmåga att generera vinst och bygga upp eget kapital över tid.
  • Positiv utveckling inom alla nyckeltal (omsättning +9,0%, resultat +5,3%, eget kapital +5,2%) skapar en god grund för fortsatt tillväxt.

Trendanalys

Alla trender pekar mot förbättring: omsättning (+9,0%), resultat (+5,3%), eget kapital (+5,2%) och tillgångar (+81,3%). Den övergripande trenden är starkt positiv med en exceptionell tillgångsexpansion som driver utvecklingen.