403 000 SEK
Omsättning
▼ 50,3%
41 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 122,2%
−1%
Soliditet
Mycket Låg
9,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:380 092 SEK
Skulder:-382 464 SEK
Substansvärde:-2 372 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året upprättat en kontrollbalansräkning per 2022-09-30 där det konstaterades att aktiekapitalet var intakt på grund av övervärden i lagertillgångar. Styrelsen har även löpande under året dokumenterat att det egna kapitalet varit intakt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget upprättade en kontrollbalansräkning per 2022-09-30 som konstaterade att aktiekapitalet var intakt tack vare övervärden i lagertillgångar
  • Styrelsen har löpande under året dokumenterat att det egna kapitalet varit intakt

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar men också positiva tecken på förbättring. Den kraftiga omsättningsminskningen på -50.2% är oroande och indikerar antingen förlorade kunder, minskad efterfrågan eller strategiska förändringar. Trots detta har företaget lyckats vända ett stort förlustresultat till en vinst på 41 000 SEK, vilket visar på effektiv kostnadskontroll eller förbättrad lönsamhet i den kvarvarande verksamheten. Det negativa eget kapitalet på -2 372 SEK är en kritisk situation, men den dramatiska förbättringen från -125 648 SEK föregående år visar att företaget är på väg mot balansräkningsmässig hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom IT-tjänster och support, en bransch som kännetecknas av konkurrens och behov av kontinuerlig kompetensutveckling. Den låga omsättningen på 423 750 SEK tyder på en mycket liten verksamhet, möjligen bestående av en eller få anställda/konsulter. IT-branschens karaktär med projektbaserad verksamhet kan förklara delar av den stora omsättningssvängningen mellan åren.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på -185 000 SEK till en vinst på 41 000 SEK, en positiv förändring på 226 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet trots lägre omsättning indikerar stark kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på -1.0% är mycket låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Den negativa soliditeten innebär att skulderna överstiger tillgångarna, vilket är en riskabel finansieringsstruktur.

Eget kapital: Eget kapital förbättrades markant från -125 648 SEK till -2 372 SEK, nära att bli positivt. Denna förbättring på 123 276 SEK kommer främst från årets vinst på 41 000 SEK, vilket tyder på att tidigare perioders förluster har kvoterats av.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 957 377 SEK till 423 750 SEK, en nedgång på 533 627 SEK (-55.7%). Denna dramatiska minskning kan tyda på förlorade storkunder, avslutade projekt eller en strategisk omorientering.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet (-1.0%) skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till extern finansiering
  • Kraftig omsättningsminskning på 533 627 SEK indikerar potentiella problem med kundbasen eller marknadspositionen
  • Negativt eget kapital på -2 372 SEK trots förbättring innebär att företaget tekniskt sett är insolvent enligt balansräkningen

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring med 226 000 SEK visar att företaget kan arbeta lönsamt även vid lägre omsättningsnivåer
  • Eget kapital nära att bli positivt (-2 372 SEK) efter en förbättring på 123 276 SEK indikerar snabb återhämtning från tidigare problem
  • Stabil vinstmarginal på 9.7% visar god förmåga att generera vinst på den kvarvarande omsättningen