289 339 SEK
Omsättning
▼ 81,1%
255 096 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,7%
33,8%
Soliditet
God
16,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 859 686 SEK
Skulder:-1 231 058 SEK
Substansvärde:628 628 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande omsättningsutveckling. Trots en kraftig omsättningsminskning på 81,1% lyckades bolaget bibehålla en hög vinstmarginal på 16,1%, vilket indikererar effektiv kostnadskontroll. Eget kapitalet har stärkts avsevärt med 47,5% tillväxt, vilket ger en bättre kapitalstruktur. Företaget verkar ha genomgått en betydande omstrukturering eller förändring i verksamhetsmodell under 2023.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver café- och restaurangverksamhet sedan registrering 2018. Branschen är känd för höga rörliga kostnader och konjunkturkänslighet, vilket gör den starka vinstmarginalen anmärkningsvärd trots den kraftiga omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk marginellt från 273 272 SEK till 255 096 SEK, en minskning på 18 176 SEK (-6,7%). Anmärkningsvärt är att vinsten minskade betydligt mindre än omsättningen, vilket indikerar stark kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 33,8% är acceptabel för restaurangbranschen och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med god förmåga att absorbera förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 426 094 SEK till 628 628 SEK, en ökning med 202 534 SEK. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 255 096 SEK, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 475 266 SEK till 1 579 339 SEK, en nedgång på 895 927 SEK (-36,2%). Denna dramatiska minskning kan tyda på avveckling av verksamhetsdelar, försäljning av tillgångar eller betydande förändringar i affärsmodellen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 81,1% väcker frågor om verksamhetens långsiktiga livskraft
  • Försämrad tillgångsbas från 1 966 290 SEK till 1 859 686 SEK kan påverka operativ kapacitet
  • Branschens konjunkturkänslighet utgör ett ytterligare riskmoment vid redan minskad omsättning

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 16,1% visar på excellent kostnadskontroll och operativ effektivitet
  • Eget kapital ökade med 202 534 SEK till 628 628 SEK, vilket ger bättre finansiell stabilitet
  • Stark soliditet på 33,8% ger goda förutsättningar för framtida investeringar eller expansion