3 559 165 SEK
Omsättning
▲ 24,9%
1 514 691 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17,5%
84%
Soliditet
Mycket God
42,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-16

Substansvärdering

Tillgångar:2 860 119 SEK
Skulder:-466 877 SEK
Substansvärde:2 393 242 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 42,5% och soliditeten på 84,0% indikerar en mycket lönsam verksamhet med minimal skuldsättning. Den snabba tillväxten i både omsättning (+24,9%) och resultat (+17,5%) visar att företaget effektivt skalar upp sin verksamhet samtidigt som det behåller hög lönsamhet. Den kraftiga ökningen av eget kapital (+72,7%) och tillgångar (+61,6%) tyder på att vinsterna reinvesteras i verksamheten för framtida tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom kaffeodling, import, produktion och försäljning med fokus på hållbarhet och cirkulär ekonomi genom utveckling av kaffets fruktkött (cascara). Verksamheten omfattar hela värdekedjan från ursprungsland till färdig produkt, inklusive rostning, varumärkesutveckling och kaffekunskap. Denna integrerade modell kan förklara den höga vinstmarginalen genom att företaget fångar mer av värdekedjans totala värde.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 289 537 SEK till 1 514 691 SEK, en tillväxt på 17,5% som bekräftar företagets förmåga att öka lönsamheten parallellt med omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger stor finansiell stabilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 385 915 SEK till 2 393 242 SEK, en tillväxt på 72,7% som främst drivs av årets starka resultat och visar en mycket solid kapitalstruktur.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 851 199 SEK till 3 561 019 SEK, en tillväxt på 24,9% som visar stark marknadsacceptans och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan att kompromissa med lönsamheten
  • Företagets starka beroende av kaffemarknaden gör det sårbart för prissvängningar på råvaror och klimatrelaterade risker i ursprungsländerna
  • Den höga soliditeten kan indikera en försiktig finansieringsstrategi som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter jämfört med mer hävstångsfinansierade konkurrenter

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 42,5% ger utrymme för ytterligare investeringar i expansion och produktutveckling
  • Tillväxten på 24,9% i omsättning visar stark efterfrågan och potential för ytterligare marknadsexpansion
  • Företagets unika position inom cirkulär kaffeekonomi och cascara-utveckling ger konkurrensfördelar i en hållbarhetsmedveten marknad

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar inom omsättning (+24,9%), resultat (+17,5%), eget kapital (+72,7%) och tillgångar (+61,6%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i accelererande tillväxtfas med ökad lönsamhet och stärkt finansiell stabilitet.