1 451 000 SEK
Omsättning
▲ 6,6%
584 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,7%
18%
Soliditet
Stabil
40,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:11 837 681 SEK
Skulder:-9 747 361 SEK
Substansvärde:2 090 319 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Omsättningen har ökat med 6,6% till 1,45 miljoner SEK, vilket indikerar en ökad försäljning eller verksamhetsvolym. Resultatet har dock minskat kraftigt med 21,7% till 584 tusen SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet. Det egna kapitalet har förbättrats avsevärt med 28,5% till 2,09 miljoner SEK, vilket stärker balansräkningen. Tillgångarna har minskat med 10,8% till 11,84 miljoner SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller omstrukturering. Den mycket höga vinstmarginalen på 40,2% är imponerande men har sannolikt sjunkit jämfört med föregående år med tanke på resultatminskningen.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1982 och har sitt säte i Norrköping. Den långa etableringsperioden tyder på ett moget företag med erfarenhet på marknaden. Den höga vinstmarginalen på 40,2% kan indikera en specialiserad verksamhet med låga rörliga kostnader eller en nischad marknadsposition.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 746 000 SEK till 584 000 SEK, en minskning på 162 000 SEK eller 21,7%, vilket indikerar sämre lönsamhet trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 18,0% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket kan medföra finansiell risk vid ogynnsamma förhållanden.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 626 631 SEK till 2 090 319 SEK, en stark tillväxt på 28,5% som främst drivs av årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 361 477 SEK till 1 451 248 SEK, en positiv tillväxt på 6,6% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 21,7% trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Låg soliditet på 18,0% visar på hög skuldsättning och finansiell sårbarhet
  • Minskande tillgångar med 10,8% kan tyda på avveckling eller nedskärningar

Möjligheter

  • Stark tillväxt i eget kapital med 28,5% förbättrar företagets finansiella stabilitet
  • Mycket hög vinstmarginal på 40,2% visar på effektiv verksamhet när lönsamheten är god
  • Ökad omsättning med 6,6% visar på marknadsframgång och kundtillväxt

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom omsättningstillväxt och eget kapital, men negativa trender inom resultatutveckling och tillgångsminskning. Den övergripande bilden är blandad med både styrkor och utmaningar.