973 000 SEK
Omsättning
▼ 7,5%
270 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 64,7%
60,6%
Soliditet
Mycket God
27,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-02

Substansvärdering

Tillgångar:899 538 SEK
Skulder:-301 235 SEK
Substansvärde:342 303 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ utveckling med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat trots att det är etablerat sedan 2022. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,7% indikerar att företaget fortfarande har god prissättningsförmåga och kostnadskontroll, men den dramatiska resultatnedgången på -64,7% pekar på strukturella utmaningar. Soliditeten på 60,6% är stark och ger ett visst skydd mot kortsiktiga problem, men den snabba urholkningen av eget kapital med -28,8% är alarmande. Företaget verkar befinna sig i en fas av kraftig avmattning eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsult- och försäljningsverksamhet inom två skilda områden: fiberoptik/IT-lösningar och sport/uteliv (outdoor). Den dubbla verksamhetsinriktningen kan förklara de volatila siffrorna, där olika marknadssegment kan prestera olika. Företaget är baserat i Mora och verkar vara ett mindre företag med omsättning under 1 miljon SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kraschade från 764 000 SEK till 270 000 SEK, en minskning med 494 000 SEK (-64,7%). Denna dramatiska nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 60,6% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap att hantera kortsiktiga utmaningar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 480 854 SEK till 342 303 SEK, en reduktion på 138 551 SEK (-28,8%). Denna minskning förklaras huvudsakligen av det sämre årets resultat på 270 000 SEK som inte kompenserade för eventuella utdelningar eller andra kapitalförluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 052 253 SEK till 973 126 SEK, en nedgång på 79 127 SEK (-7,5%). Detta indikerar minskad försäljning eller kundbas i båda verksamhetsområdena.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 494 000 SEK (-64,7%) som hotar företagets långsiktiga lönsamhet
  • Minskad omsättning på 79 127 SEK indikerar potentiell marknadsandelsförlust eller avtagnande efterfrågan
  • Snabb urholkning av eget kapital med 138 551 SEK som begränsar investeringsmöjligheter
  • Den dubbla verksamhetsinriktningen kan sprida resurser och fokus för tunt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27,7% visar att företaget kan generera god avkastning på varje såld krona
  • Stark soliditet på 60,6% ger finansiell stabilitet och möjlighet att investera i tillväxt
  • Tillgångarna ökade med 7 415 SEK till 899 538 SEK, vilket visar fortsatt kapitalbas
  • Den breda verksamhetsprofilen ger diversifiering och möjlighet att fokusera på det mest lönsamma segmentet