27 994 593 SEK
Omsättning
▲ 5,3%
4 849 059 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13%
51,8%
Soliditet
Mycket God
16,9%
Vinstmarginal
Hög
3 800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:9 109 297 SEK
Skulder:-4 291 243 SEK
Substansvärde:4 718 054 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 5,3% och en resultattillväxt på hela 13,0% presterar bolaget bättre än många jämförbara företag. Den höga vinstmarginalen på 16,9% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll. Den starka soliditeten på över 50% ger företaget en robust finansiell struktur och god kreditvärdighet. Ökningen av eget kapital med 10,5% visar på en hållbar tillväxt som finansieras internt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat IT-företag, verksamt sedan 1987, som tillverkar och säljer servers, arbetsstationer och persondatorer. Verksamheten omfattar även försäljning av IT-relaterad kringutrustning, programvara samt konsulttjänster inom IT och nätverk. Den breda verksamhetsprofilen med både hårdvaruförsäljning och tjänster förklarar den höga vinstmarginalen, då konsultverksamhet ofta har bättre lönsamhet än renodlad produkthandel.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 4 291 974 SEK till 4 849 059 SEK, en ökning med 557 085 SEK eller 13,0%. Denna högre tillväxt i resultat jämfört med omsättning indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 51,8% är mycket stark och betyder att mer än hälften av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk, god kreditvärdighet och stort utrymme för framtida investeringar eller lån.

Eget kapital: Eget kapital stärktes från 4 270 354 SEK till 4 718 054 SEK, en ökning med 447 700 SEK eller 10,5%. Hela ökningen kan förklaras av årets starka resultat, vilket visar att tillväxten finansieras av egna medel och inte av ny skuldsättning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 27 276 149 SEK till 28 643 643 SEK, en tillväxt på 1 367 494 SEK eller 5,3%. Detta visar på en stadig efterfrågan på företagets produkter och tjänster i en konkurrensutsatt bransch.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är konjunkturkänslig och en eventuell nedgång i IT-investeringar kan påverka både omsättning och resultat negativt.
  • Branschen präglas av hård konkurrens och snabb teknisk utveckling, vilket ställer höga krav på att kontinuerligt anpassa produktutbudet.
  • Tillgångstillväxten på 5,2% är något lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på att kapaciteten håller på att bli fullt utnyttjad.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 16,9% ger utrymme att konkurrera med priser eller investera i marknadsföring för att öka marknadsandelar.
  • Den starka balansräkningen med en soliditet på 51,8% ger excellent finansiell muskelkraft för att genomföra strategiska förvärv eller investeringar.
  • Den snabbare tillväxten i resultat (13,0%) jämfört med omsättning (5,3%) visar på en skalbar affärsmodell med potential att ytterligare öka lönsamheten vid fortsatt tillväxt.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en FÖRBÄTTRING. Företaget växer på ett lönsamt och finansiellt sunt sätt, med positiva förändringar i omsättning (+5,3%), resultat (+13,0%), eget kapital (+10,5%) och totala tillgångar (+5,2%). Trenden indikerar en mognaffärsmodell som genererar avkastning och bygger kapital.