276 002 SEK
Omsättning
▼ 44,5%
115 491 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 223%
17,8%
Soliditet
Stabil
41,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:767 813 SEK
Skulder:-631 001 SEK
Substansvärde:136 812 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning men samtidigt en dramatisk förbättring av lönsamheten. Den höga vinstmarginalen på 41,8% tyder på att företaget har genomfört omfattande kostnadsrationaliseringar eller skiftat till mer lönsamma uppdrag. Trots den positiva resultatutvecklingen är den låga soliditeten på 17,8% och den minskande tillgångsbasen anmärkningsvärda. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där fokus ligger på lönsamhet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett IT-säkerhetsbolag som bedriver verksamhet inom programvaruutveckling, penetrationstestning, IT-säkerhetskonsulting och incidenthantering. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan ha varierande omsättning mellan perioder beroende på uppdragstäthet och projektstorlek. Den höga vinstmarginalen är förenlig med specialistverksamhet där kunskapsintensiva tjänster kan prissättas högt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -93 869 SEK till en vinst på 115 491 SEK, en förbättring med 223,0%. Denna vändning till lönsamhet trots lägre omsättning indikerar betydande kostnadsbesparingar eller effektiviseringar.

Soliditet: Soliditeten på 17,8% är relativt låg och indikerar att företaget har en betydande skuldsättning i förhållande till sitt eget kapital. Detta kan begränsa företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 21 321 SEK till 136 812 SEK, en tillväxt med 541,7%. Denna kraftiga ökning beror främst på årets vinst som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 497 062 SEK till 276 002 SEK, en nedgång med 44,5%. Detta kan tyda på färre eller mindre uppdrag under 2023, eller en strategisk omriktning mot mer lönsamma men mindre omfattande projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på -44,5% från 497 062 SEK till 276 002 SEK indikerar potentiell kundförlust eller marknadsandelsförlust
  • Låg soliditet på 17,8% begränsar företagets finansieringsmöjligheter och buffert mot motgångar
  • Minskande tillgångar från 981 357 SEK till 767 813 SEK (-21,8%) kan tyda på nedskärningar i investeringar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 41,8% visar att företaget kan generera avsevärt vinst även vid lägre omsättningsnivåer
  • Kraftig resultatförbättring med +223,0% från förlust till vinst indikerar effektiv kostnadskontroll
  • Betydande ökning av eget kapital med 541,7% stärker företagets balansräkning och långsiktiga stabilitet

Trendanalys

Företaget visar en tydlig trend mot lönsamhetsoptimering på bekostnad av omsättningstillväxt. Den dramatiska resultatförbättringen och kapitaltillväxten är positiva indikatorer, men den kraftiga omsättningsminskningen och låga soliditeten kvarstår som betydande utmaningar. Företaget verkar prioritera kortvarig lönsamhet framför långsiktig tillväxt, vilket kan vara en medveten strategi i en utmanande marknad.