29 000 SEK
Omsättning
▲ 38,1%
-13 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 84,5%
71,7%
Soliditet
Mycket God
−16,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 019 835 SEK
Skulder:-570 614 SEK
Substansvärde:1 449 221 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Vi har särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet påverkar/kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och/eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har bedömt att effekterna av COVID-19-pandemin har en begränsad påverkan på dess verksamhet och framtida finansiella rapportering.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva rörelser i rörelseprestanda men samtidigt oroande försämringar i balansräkningen. Omsättningen har ökat markant med 38,1% och förlusten har minskat med 84,5%, vilket indikerar en förbättrad operativ effektivitet. Den höga soliditeten på 71,7% är en stark punkt. Den stora minskningen av eget kapital med 513 054 SEK och tillgångar med 244 211 SEK pekar dock på att företaget antingen har gjort stora utdelningar eller skrivit ned tillgångar, vilket skapar en osäkerhet kring den långsiktiga stabiliteten trots den höga soliditeten.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat företag, registrerat 1988, som specialiserat sig på omprogrammering av EDC-styrenheter för lastbilar. Med certifieringar enligt ISO 9001 (kvalitet) och ISO 14001 (miljö) positionerar de sig som en kvalitetsmedveten och hållbar aktör inom en nischad teknisk bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på 84 000 SEK till en förlust på 13 000 SEK. Denna minskning av förlusten med 71 000 SEK är en mycket positiv trend och visar att bolaget närmar sig break-even.

Soliditet: En soliditet på 71.7% är exceptionellt starkt och visar att företaget i dagläget är mycket väl kapitaliserat och har låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot finansiella chocker.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 1 962 275 SEK till 1 449 221 SEK, en nedgång på 513 054 SEK. Denna förändring stämmer inte överens med årets resultat (-13 000 SEK), vilket tyder på att andra faktorer som utdelning eller omvärderingar har påverkat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 69 524 SEK till 78 723 SEK, en positiv tillväxt på 9 199 SEK eller 38,1%. Detta visar på en ökad efterfrågan eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Den kraftiga minskningen av eget kapital med 513 054 SEK är en signifikant risk och ifrågasätter huruvida den höga soliditeten är hållbar på lång sikt.
  • Företaget gör fortfarande förlust (13 000 SEK), vilket är en lönsamhetsrisk om det inte kan vända till vinst trots ökad omsättning.
  • Tillgångarna har minskat med 244 211 SEK, vilket kan indikera en nedskalning eller försäljning av tillgångar för att finansiera verksamheten.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 38,1% visar att det finns en marknad för företagets tjänster och att det kan ta marknadsandelar.
  • Den dramatiska förbättringen av resultatet med 84,5% visar att bolaget har god förmåga att effektivisera sin verksamhet och kontrollera kostnader.
  • De internationella ISO-certifieringarna (9001 och 14001) stärker företagets trovärdighet och konkurrenskraft, vilket kan öppna dörrar till nya kunder och marknader.