76 309 877 SEK
Omsättning
▲ 25,6%
9 518 448 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 286,7%
40%
Soliditet
Mycket God
12%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:26 077 788 SEK
Skulder:-15 117 834 SEK
Substansvärde:8 559 954 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2021 med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den dramatiska resultatökningen på 286,7% kombinerat med en hög vinstmarginal på 12,0% indikerar en mycket effektiv verksamhet som inte bara växer i omsättning utan också i lönsamhet. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 191,9% stärker företagets finansiella stabilitet markant. Denna kombination av stark tillväxt, hög lönsamhet och förbättrad soliditet placerar företaget i en mycket positiv situation.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett partihandelsföretag inom köttprodukter som är helägt dotterbolag till Collas Holding AB. Som partihandlare innebär det att de sannolikt säljer till butiker, restauranger eller andra företag snarare än direkt till konsumenter. Branschen kännetecknas vanligtvis av låga marginaler, vilket gör den uppnådda vinstmarginalen på 12,0% desto mer imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 2 461 474 SEK till 9 518 448 SEK, en ökning på 286,7%. Denna extremt starka ökning indikerar att företaget inte bara ökat försäljningen utan också förbättrat sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 40,0% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet. Detta indikerar ett företag med låg skuldsättning och god förmåga att klara oförutsedda motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 932 169 SEK till 8 559 954 SEK, en tillväxt på 191,9%. Denna kraftiga ökning beror huvudsakligen på det starka resultatet som har tillförts företagets egna medel.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 61 298 759 SEK till 79 432 944 SEK, en tillväxt på 25,6%. Denna betydande ökning visar att företaget har lyckats expandera sin marknadsandel eller öka försäljningen till befintliga kunder.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten på 286,7% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschen för kötthandel är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar
  • Hög inflation och stigande råvarupriser kan pressa marginalerna framöver

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 8 559 954 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Vinstmarginalen på 12,0% är exceptionellt hög för branschen och visar på en konkurrensfördel
  • Tillgångstillväxten på 74,0% till 26 077 788 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad som kan ge ytterligare tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt (+25,6%), resultattillväxt (+286,7%), eget kapital tillväxt (+191,9%) och tillgångstillväxt (+74,0%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett företag i stark expansion med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.