1 204 000 SEK
Omsättning
▲ 24,1%
1 053 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 25,4%
72,8%
Soliditet
Mycket God
87,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:2 362 248 SEK
Skulder:-483 630 SEK
Substansvärde:1 111 217 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter på alla centrala områden. Den mycket höga vinstmarginalen på 87,4% kombinerat med en soliditet på 72,8% indikerar ett företag med utmärkta marginaler och låg skuldsättning. Alla nyckeltal rör sig i positiv riktning med tillväxt över 24%, vilket pekar på ett välskött företag i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom informationsteknologibranchen med fokus på marknadsföring, licensiering, franchising och förvaltning av immateriella rättigheter. Den höga vinstmarginalen är typisk för företag med licensbaserad verksamhet och immateriella tillgångar, där marginalerna ofta är höga jämfört med traditionell produktförsäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 840 000 SEK till 1 053 000 SEK, en tillväxt på 25,4% som följer omsättningsökningen och bekräftar den höga lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 72,8% är mycket stark och indikerar ett företag med låg skuldsättning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda möjligheter till framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 874 629 SEK till 1 111 217 SEK, en tillväxt på 27,1% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 969 896 SEK till 1 204 441 SEK, en tillväxt på 24,1% som visar en stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Hög beroende av immateriella tillgångar och licensintäkter kan skapa sårbarhet vid marknadsförändringar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 87,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillgångstillväxt på 30,4% visar god kapacitet att skala verksamheten ytterligare
  • Soliditet på 72,8% ger excellent finansiell flexibilitet för att utnyttja nya affärsmöjligheter

Trendanalys

Alla centrala trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+24,1%), resultat (+25,4%), eget kapital (+27,1%) och tillgångar (+30,4%). Den konsekventa tillväxten över alla parametrar indikerar en mycket sund och balanserad expansion utan tecken på överhettning.