26 319 000 SEK
Omsättning
▼ 0,2%
5 259 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,4%
61,9%
Soliditet
Mycket God
18,6%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:32 500 110 SEK
Skulder:-11 516 424 SEK
Substansvärde:16 828 395 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men försämrad lönsamhet. Den kraftiga tillväxten i tillgångar och eget kapital tyder på betydande investeringar eller expansion, samtidigt som rörelseresultatet har minskat markant trots stabil omsättning. Den höga soliditeten ger dock goda förutsättningar att hantera denna omställningsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2006 och verkar inom tillverkning, reparation och service av elektronisk mätutrustning samt utbildning och konsultation inom industriell mätteknik. Verksamheten bedrivs i egna lokaler i Arboga, vilket är typiskt för ett tillverkningsinriktat företag med behov av specialiserade lokaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 6 446 000 SEK till 5 259 000 SEK, en minskning på 1 187 000 SEK eller 18,4%. Denna betydande resultatnedgång inträffade trots nästan oförändrad omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 61,9% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket indikerar ett lågt belåningsgrad och god finansieringsstyrka.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 13 420 732 SEK till 16 828 395 SEK, en tillväxt på 3 407 663 SEK eller 25,4%. Denna förbättring kan delvis förklaras av årets vinst på 5 259 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 28 438 337 SEK till 28 305 025 SEK, en nedgång på 0,2%. Detta visar en stabil men något svag försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 18,4% trots stabil omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller försämrade marginaler
  • Omsättningen visar en negativ trend med -0,2% tillväxt, vilket kan indikera utmaningar i försäljningen
  • Den kraftiga tillgångstillväxten på 50,4% till 32 500 110 SEK kan tyda på stora investeringar som ännu inte ger avkastning i form av högre vinst

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 61,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Eget kapital ökade med 25,4% till 16 828 395 SEK, vilket stärker företagets finansiella grund
  • Vinstmarginalen på 18,6% klassificeras som hög och visar att verksamheten fortfarande är mycket lönsam trots nedgången
  • Tillgångstillväxten på 50,4% kan indikera investeringar i kapacitet för framtida tillväxt