84 000 SEK
Omsättning
▲ 64,7%
28 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 275%
79,1%
Soliditet
Mycket God
33,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
29 324 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-20

Substansvärdering

Tillgångar:100 259 SEK
Skulder:-20 935 SEK
Substansvärde:79 324 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret att rapportera.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den dramatiska ökningen i omsättning med 64,7% kombinerat med en vändning från förlust till vinst på 28 000 SEK indikerar en framgångsrik omställning eller genombrott på marknaden. Den mycket höga soliditeten på 79,1% och den imponerande vinstmarginalen på 33,8% pekar på ett företag med finansiell styrka och effektiv verksamhetsstyrning. Företaget verkar ha passerat en kritisk fas och befinner sig nu i en stark tillväxtposition.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom utveckling och försäljning av fästanordningar, en nischad produktkategori som kan omfatta everything från industriella lösningar till konsumentprodukter. Med säte i Stockholm och etablerat sedan 2011 är detta ett mogenföretag som tydligt har lyckats skapa en stabil kundbas och effektiviserat sin verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -16 000 SEK till en vinst på 28 000 SEK, en förbättring på 275,0%. Denna vändning till lönsamhet visar att företaget har lyckats kontrollera kostnader samtidigt som omsättningen ökar.

Soliditet: Soliditeten på 79,1% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad. Företaget finansieras i mycket stor utsträckning av eget kapital, vilket ger stor finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 51 003 SEK till 79 324 SEK, en tillväxt på 55,5%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 28 000 SEK, vilket har stärkt företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 50 694 SEK till 83 740 SEK, en tillväxt på 64,7%. Detta visar en betydande ökning i försäljningsvolym eller priser och indikerar stark marknadsacceptans.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning på 83 740 SEK, vilket kan göra det sårbart för plötsliga marknadsförändringar eller förlust av en större kund.
  • Den extremt höga tillväxttakten på över 64% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket riskerar att skapa orimliga förväntningar.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 33,8% indikerar en stark konkurrensfördel och möjlighet till avkastning på framtida investeringar.
  • Den betydande tillgångstillväxten på 77,4% till 100 259 SEK visar att företaget investerar i framtiden och bygger kapacitet för ytterligare expansion.
  • Den exceptionella soliditeten ger utrymme för strategiska investeringar eller att ta marknadsandelar från mindre stabila konkurrenter utan att behöva extern finansiering.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+64,7%), resultattillväxt (+275,0%), eget kapital tillväxt (+55,5%) och tillgångstillväxt (+77,4%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en hållbar och välbalanserad tillväxt som inte bara drivs av ökad försäljning utan även av förbättrad lönsamhet och kapitalstruktur.