9 017 698 SEK
Omsättning
▼ 23,5%
1 421 661 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 369,8%
88,3%
Soliditet
Mycket God
15,4%
Vinstmarginal
Hög
1 700 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-19

Substansvärdering

Tillgångar:9 947 864 SEK
Skulder:-888 603 SEK
Substansvärde:8 781 061 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har bolaget investerat 926 tkr i en pågående nyanläggning avseende lagerutrymme och carport.

Händelser efter verksamhetsåret

Efter räkenskapsårets utgång har bolaget förvärvat inkråmet i M-trailer Scandinavia AB. I samband med det upphörde bolagets samarbetsavtal med Majava Group Oy.

Analys av viktiga händelser

  • Under året investerade bolaget 926 000 SEK i en pågående nyanläggning av lagerutrymme och carport, vilket indikerar en satsning på infrastruktur för framtiden.
  • Efter räkenskapsåret förvärvade bolaget inkråmet i M-trailer Scandinavia AB, vilket innebär ett strategiskt ägarbyte.
  • I samband med förvärvet upphörde samarbetsavtalet med Majava Group Oy, vilket markerar en stor förändring i företagets affärsmodell och partnerskap.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsnedgång på -23.5% men samtidigt en explosionsartad resultatförbättring på +369.8%. Den höga soliditeten på 88.3% och den starka vinstmarginalen på 15.4% pekar på ett mycket stabilt företag med god lönsamhet. Situationen tyder på en genomgripande omstrukturering eller en strategisk förändring där företaget medvetet har minskat omsättningen för att öka lönsamheten. Förvärvet av M-trailer Scandinavia AB efter räkenskapsåret bekräftar en strategisk omorientering.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom bilbranschen med försäljning och uthyrning av fordon, släpvagnar och tillbehör. Historiskt har det haft ett distributionsavtal med Majava Group Oy via M-Trailer Scandinavia AB, vilket nu har upphört efter att bolaget förvärvat inkråmet i M-trailer Scandinavia AB. Detta innebär en förändring från ren distribution till ägande av verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 302 592 SEK till 1 421 661 SEK, en ökning med 1 119 069 SEK (+369.8%). Denna enorma vinsttillväxt, trots lägre omsättning, indikerar en kraftig förbättring av lönsamheten genom kostnadsbesparingar, höjda priser eller en förändrad produkt-/tjänstemix.

Soliditet: En soliditet på 88.3% är exceptionellt stark och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket god finansiell flexibilitet och låg risk för betalningsproblem, vilket är en stor styrka särskilt i en period av förändring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 850 390 SEK till 8 781 061 SEK, en tillväxt på 930 671 SEK (+11.9%). Denna ökning beror huvudsakligen på årets starka resultat, vilket har stärkt företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 12 006 585 SEK till 9 255 688 SEK, en nedgång på 2 750 897 SEK (-23.5%). Denna betydande minskning kan tyda på en avsiktlig nedskalning, förlust av en stor kund, eller en övergång till en mer lönsam men mindre omsättningsintensiv verksamhet.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på 2 750 897 SEK är en varningssignal och kan indikera förlorade kunder eller en krympande marknad.
  • Övergången till att äga M-trailer Scandinavia AB istället för att vara distributör innebär nya operativa risker och ansvar.
  • Upphörandet av samarbetet med Majava Group Oy kan innebära en period av osäkerhet under omställningen.

Möjligheter

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 15.4% visar att företaget har lyckats skapa en mycket lönsam verksamhetsmodell.
  • Förvärvet av M-trailer Scandinavia AB ger full kontroll över verksamheten och potentiellt högre marginaler i framtiden.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 88.3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att ta på sig onödiga skulder.
  • Investeringarna i lagerutrymme och carport pekar på en fysisk expansion som kan bära framtida tillväxt.