1 404 058 SEK
Omsättning
▲ 5,2%
181 203 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1,7%
84,1%
Soliditet
Mycket God
12,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 409 244 SEK
Skulder:-219 034 SEK
Substansvärde:1 168 050 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med positiv omsättningstillväxt men samtidigt kraftig försämring av balansräkningen. Den höga vinstmarginalen på 12,9% indikerar effektiv lönsamhet på omsättningen, men det minskade resultatet och den dramatiska nedgången i eget kapital och tillgångar tyder på att företaget genomgått en betydande kapitaluttag eller omstrukturering. Trots den höga soliditeten är trenden oroande med minskande skalfördelar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat konsult- och produktutvecklingsbolag inom fordonsbranschen som grundades 2009. Verksamheten omfattar datakonsultation, programmering, systemutveckling och mekanisk konstruktion, vilket är typiskt för ett kunskapsintensivt tjänsteföretag med produktutveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade något från 184 421 SEK till 181 203 SEK, en nedgång på 1,7% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på vissa projekt.

Soliditet: Soliditeten på 84,1% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg belåning och klara sig bra ekonomiskt på kort sikt, men den höga siffran kan också reflektera minskade tillgångar snarare än ökad styrka.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 1 523 074 SEK till 1 168 050 SEK, en nedgång på 355 024 SEK eller 23,3%. Detta kan förklaras av utdelning till ägare eller andra kapitaluttag som översteg årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 342 613 SEK till 1 404 058 SEK, en positiv tillväxt på 5,2% som visar att företaget fortsätter att generera intäkter från sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 355 024 SEK på ett år utgör en betydande försvagning av företagets långsiktiga kapitalbas
  • Tillgångarna har minskat med 470 844 SEK (25,0%), vilket kan indikera nedskalning av verksamheten eller försäljning av tillgångar
  • Resultatet minskar trots ökad omsättning, vilket kan tyda på tryckta marginaler i konkurrensutsatta marknader

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 12,9% visar att företaget behåller god lönsamhet på sina projekt
  • Omsättningstillväxt på 5,2% i en mogen bransch indikerar att företaget fortfarande har kunder och marknadsandelar
  • Exceptionellt hög soliditet ger företaget finansiell stabilitet och möjlighet att investera i framtida tillväxt