24 524 000 SEK
Omsättning
▲ 144,4%
3 913 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 499,2%
51%
Soliditet
Mycket God
16%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 233 388 SEK
Skulder:-3 781 474 SEK
Substansvärde:3 287 204 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har fortsatt att stärka organisationen och bearbeta nya kunder vilket har givit bra resultat. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slutInga händelser av väsentliga betydelse har inträffat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har fortsatt att stärka organisationen och bearbeta nya kunder vilket har gett bra resultat
  • Inga händelser av väsentliga betydelse har inträffat efter räkenskapsårets slut

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en exceptionell tillväxtfas med mycket starka resultatförbättringar. Omsättningen har mer än fördubblats och resultatet har nästan sexdubblats, vilket indikerar en framgångsrik expansion i verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 15,9% visar att tillväxten är lönsam. Soliditeten på 51% är stark och har förbättrats kraftigt, vilket ger företaget god finansiell stabilitet. Den begränsade tillgångstillväxten på 3,6% trots enorm omsättningsökning tyder på effektivare användning av befintliga resurser.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat import- och försäljningsbolag inom infästningsprodukter som har funnits sedan 1983. Som dotterbolag till Corema Svets & Industriprodukter AB verkar det i en B2B-nisch med industriella kunder. Den typiska verksamheten innebär handel med produkter för bygg- och industrisektorn, vilket förklarar de höga volymerna i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 653 000 SEK till 3 913 000 SEK, en ökning med 3 260 000 SEK eller +499,2%. Denna extremt starka resultatutveckling visar att företaget inte bara växer utan också blir betydligt mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 51,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 984 500 SEK till 3 287 204 SEK, en förbättring med 2 302 704 SEK eller +233,9%. Denna kraftiga ökning beror främst på årets starka resultat som tillförts eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 10 033 132 SEK till 24 524 386 SEK, en ökning med 14 491 254 SEK eller +144,4%. Denna mer än fördubblade omsättning visar på framgångsrik marknadsexpansion eller ökad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Begränsad tillgångstillväxt på endast 3,6% kan indikera kapacitetsbrist vid fortsatt expansion
  • Beroende av moderbolaget Corema Svets & Industriprodukter AB kan skapa koncernrisker

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 15,9% ger utrymme för framtida investeringar
  • Stark soliditet på 51% möjliggör ytterligare finansiering för expansion
  • Framgångsrik kundvärvning visar på god marknadsposition och tillväxtpotential

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt +144,4%, resultattillväxt +499,2%, eget kapital tillväxt +233,9% och tillgångstillväxt +3,6%. Företaget befinner sig i en exceptionell expansionsfas med både volym- och lönsamhetsförbättringar.