2 976 210 SEK
Omsättning
▲ 29,9%
180 249 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 83,5%
32%
Soliditet
God
6,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 550 188 SEK
Skulder:-1 054 386 SEK
Substansvärde:495 802 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har bolaget startat en bifirma för en del av verksamheten.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser efter balansdagen.

Analys av viktiga händelser

  • Under räkenskapsåret har bolaget startat en bifirma för en del av verksamheten, vilket kan förklara delar av kostnadsökningen och omstruktureringen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt försämrad lönsamhet och minskat eget kapital. Den höga omsättningsökningen på 29,9% indikerar att verksamheten växer och att marknaden accepterar erbjudandet, men den dramatiska resultatnedgången på 83,5% tyder på att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna. Soliditeten på 32% är acceptabel men har sannolikt försämrats från föregående år. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas där investeringar och kostnader går före lönsamhet på kort sikt.

Företagsbeskrivning

Bolaget kombinerar vård, lantbruk med djurhållning, musikalitet och byggvård för att främja psykiskt och fysiskt välbefinnande. Verksamheten bedrivs under bifirman Göransdals Gård och fokuserar på terapeutiska aktiviteter och meningsfulla insatser för hälsa. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan förklara både den starka omsättningstillväxten och de ökade kostnaderna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 1 091 588 SEK till 180 249 SEK, en minskning på 83,5% som tyder på att kostnaderna har ökat betydligt mer än intäkterna under expansionsfasen.

Soliditet: Soliditeten på 32,0% är acceptabel för denna typ av verksamhet men indikerar en försämring från föregående år och visar att företaget har en skuldsättning som kräver uppmärksamhet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 855 735 SEK till 495 802 SEK, en nedgång på 42,1% som sannolikt beror på det sämre årets resultat och eventuella utdelningar eller investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 291 973 SEK till 2 976 210 SEK, en stark tillväxt på 29,9% som indikerar god marknadsacceptans och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 83,5% från 1 091 588 SEK till 180 249 SEK indikerar lönsamhetsproblem trots högre omsättning.
  • Minskat eget kapital med 42,1% från 855 735 SEK till 495 802 SEK försvagar företagets finansiella styrka.
  • Soliditeten på 32,0% kan vara pressad av expansionen och kräver noggrann uppföljning.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 29,9% till 2 976 210 SEK visar marknadens acceptans och tillväxtpotential.
  • Tillgångstillväxt på 10,8% till 1 550 188 SEK indikerar investeringar i verksamheten för framtida tillväxt.
  • Den unika verksamhetsmodellen med kombination av vård, lantbruk och terapi erbjuder konkurrensfördelar på en växande hälsomarknad.

Trendanalys

Företaget visar en tydlig trend med stark omsättningstillväxt (+29,9%) men samtidigt kraftigt försämrad lönsamhet (-83,5%) och minskat eget kapital (-42,1%). Tillgångstillväxten på +10,8% indikerar investeringar i verksamheten. Den övergripande trenden pekar på en expansionsfas där företaget satsar på tillväxt på bekostnad av korttidslönsamhet, vilket är typiskt för företag i utvecklingsskede men kräver noggrann uppföljning av lönsamheten.