357 791 SEK
Omsättning
▼ 18,5%
124 089 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,3%
62,5%
Soliditet
Mycket God
34,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2020-03-06

Substansvärdering

Tillgångar:652 760 SEK
Skulder:-223 062 SEK
Substansvärde:328 698 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat, trots en förbättring av tillgångarna. Den mycket höga vinstmarginalen på 34,7% indikerar att företaget fortfarande är effektivt i sin kärnverksamhet, men den drastiska resultatnedgången på -56,2% är oroande. Soliditeten på 62,5% är dock stark och ger företaget en god finansiell buffert.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom elektronikkonstruktion och konsultverksamhet mot elektronikbranschen, vilket tyder på en verksamhet med högt kunskapskrav och specialiserade tjänster. Den höga vinstmarginalen är typisk för konsultverksamheter med låga direkta kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 283 648 SEK till 124 089 SEK, en minskning med 159 559 SEK (-56,2%). Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet i projekten.

Soliditet: Soliditeten på 62,5% är mycket god och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger en stark finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 350 871 SEK till 328 698 SEK, en nedgång på 22 173 SEK (-6,3%). Denna minskning beror sannolikt på att delar av årets resultat har utdelats eller använts för att finansiera verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 438 769 SEK till 357 791 SEK, en nedgång på 80 978 SEK (-18,5%). Detta indikerar färre projekt eller lägre intäkter från befintliga kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 159 559 SEK (-56,2%) trots en hög vinstmarginal, vilket pekar på strukturella utmaningar.
  • Minskad omsättning på 80 978 SEK (-18,5%) kan indikera förlorade kunder, konkurrenspress eller en svagare marknad.
  • Minskande eget kapital på 22 173 SEK (-6,3%) begränsar företagets möjligheter till framtida investeringar.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 34,7% visar att företaget har en lönsam affärsmodell när det har projekt.
  • God soliditet på 62,5% ger ett starkt skydd mot ekonomiska nedgångar och möjliggör lättare tillgång till finansiering om så behövs.
  • Tillgångstillväxt på +9,2% till 652 760 SEK visar att företaget fortsatt investerar i sin verksamhet.