1 357 000 SEK
Omsättning
▼ 10,1%
276 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,5%
84,7%
Soliditet
Mycket God
20,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
296 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-10

Substansvärdering

Tillgångar:711 417 SEK
Skulder:-104 712 SEK
Substansvärde:586 375 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en minskande omsättning men samtidigt förbättrad lönsamhet. Trots att omsättningen sjunkit med 10,1% till 1 356 550 SEK har resultatet förbättrats med 14,5% till 276 000 SEK. Den mycket höga soliditeten på 84,7% och vinstmarginalen på 20,3% indikerar ett finansiellt stabilt företag som effektiviserat sin verksamhet, men minskande tillgångar och eget kapital pekar på att företaget kan ha genomfört avvecklingar eller utdelningar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom kosmetisk tatuering och skönhetsskola, etablerat 2017 med säte i Östra Göinge. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av personintensiva tjänster och utbildning med relativt låga kapitalinvesteringar, vilket förklarar den höga soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 241 000 SEK till 276 000 SEK, en ökning med 35 000 SEK (+14,5%) trots lägre omsättning, vilket indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrad effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 84,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 645 490 SEK till 586 375 SEK, en nedgång på 59 115 SEK (-9,2%). Denna minskning kan förklaras av utdelning till ägare trots det positiva resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 510 611 SEK till 1 356 550 SEK, en nedgång på 154 061 SEK (-10,1%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, färre kunder eller prissänkningar.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på -10,1% kan indikera konkurrensproblem eller minskad marknadsandel
  • Minskande tillgångar från 827 435 SEK till 711 417 SEK (-14,0%) kan påverka företagets kapacitet och framtida tillväxtpotential
  • Minskande eget kapital trots positivt resultat tyder på uttag som kan begränsa reinvestitionsmöjligheter

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,3% visar på excellens i operativ effektivitet och kostnadskontroll
  • Exceptionellt stark soliditet på 84,7% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Förbättrad lönsamhet med +14,5% i resultattillväxt trots lägre omsättning demonstrerar förmåga att anpassa verksamheten till marknadsförhållanden

Trendanalys

Företaget visar en tydlig negativ trend i omsättning, tillgångar och eget kapital över den senaste treårsperioden. Omsättningen har minskat kraftigt, vilket indikerar en krympande verksamhet eller försäljning. Trots detta har vinstmarginalen förbättrats och resultatet visar en relativ stabilitet, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder och bättre kostnadskontroll. Den höga soliditeten är stark men har börjat sjunka lätt. Framtida utveckling pekar mot en fortsatt nedskalning av verksamheten där företaget fokuserar på lönsamhet snarare än tillväxt, vilket kan vara en hållbar strategi men samtidigt medför risker på grund av den minskande storleken.