20 487 000 SEK
Omsättning
▼ 12,7%
880 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66,2%
24,4%
Soliditet
God
4,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:27 075 080 SEK
Skulder:-20 471 277 SEK
Substansvärde:6 603 803 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motgångsrik utveckling med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Trots detta har det eget kapitalet ökat, vilket indikerar att företaget hanterar sin kapitalstruktur och eventuella utdelningar försiktigt. Den låga soliditeten och vinstmarginalen pekar på en utmanande ekonomisk situation, men företaget är etablerat och verkar inte vara i akut kris.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom transporter, grustvätt, maskiner och verktyg, primärt till betongindustrin, samt handel med hästar. Som ett helägt dotterbolag har det troligen en stabil ägarstruktur och möjlighet till stöd från moderbolaget, vilket kan förklara dess uthållighet trots de senaste årens nedgång.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 2 603 000 SEK till 880 000 SEK, en minskning på 1 723 000 SEK eller -66.2%. Denna kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket antyder ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 24.4% anses vara låg för ett produktions- och handelsföretag. Det innebär att en stor del av tillgångarna finansieras av skulder, vilket ökar finansiell risk vid räntehöjningar eller försämrad likviditet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 207 168 SEK till 6 603 803 SEK, en förbättring på 396 635 SEK. Denna ökning, trots ett sämre resultat, innebär att större delen av vinsten har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 23 636 370 SEK till 21 060 530 SEK, en nedgång på 2 575 840 SEK eller -12.7%. Detta tyder på en avmattning i efterfrågan eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 1 723 000 SEK indikerar allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Minskad omsättning på 2 575 840 SEK visar på avtagande marknadsandelar eller svag efterfrågan.
  • Låg soliditet på 24.4% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och ränteförändringar.

Möjligheter

  • Ökning av eget kapital med 396 635 SEK stärker balansräkningen och ger en liten buffert.
  • Stabil ägarstruktur som dotterbolag kan ge tillgång till finansiellt stöd och resurser från moderbolaget.
  • Företaget är etablerat sedan 2002 och har överlevt flera konjunktursvängningar, vilket talar för erfarenhet och uthållighet.