903 375 SEK
Omsättning
▼ 39,4%
19 823 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 77,2%
73,8%
Soliditet
Mycket God
2,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:147 590 SEK
Skulder:-38 665 SEK
Substansvärde:108 925 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ utveckling med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Omsättningen har minskat med 39,4% och resultatet med 77,2%, vilket indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten. Trots detta har eget kapital ökat med 16,8% tack vare det positiva årets resultat. Den höga soliditeten på 73,8% är en positiv faktor som ger viss finansiell stabilitet, men den kraftiga omsättningsminskningen är mycket bekymmersam för ett snickeriföretag som normalt sett är beroende av projektbaserad verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver snickeriarbeten inom nybyggnation, renoveringar och ombyggnationer. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i byggbranschen. De låga siffrorna trots att företaget registrerades 2021 indikerar antingen en långsam start eller en nedgång efter en initial framgångsperiod.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats dramatiskt från 86 755 SEK till 19 823 SEK, en minskning på 66 932 SEK eller 77,2%. Trots den kraftiga nedgången är resultatet fortfarande positivt, vilket innebär att företaget går med vinst.

Soliditet: Soliditeten på 73,8% är mycket hög och indikerar ett lågt belåningsgrad. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att klara av perioder med låg omsättning.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 93 248 SEK till 108 925 SEK, en förbättring på 15 677 SEK eller 16,8%. Denna ökning kommer helt från årets vinst på 19 823 SEK, vilket är positivt trots den svaga resultatutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 1 491 386 SEK till 903 375 SEK, en nedgång på 588 011 SEK eller 39,4%. Detta är en mycket stor minskning som tyder på färre projekt eller lägre omsättning per projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 39,4% från 1 491 386 SEK till 903 375 SEK indikerar allvarliga problem med att säkra nya projekt
  • Resultatminskning på 77,2% från 86 755 SEK till 19 823 SEK visar på lönsamhetsproblem trots den höga soliditeten
  • Minskande tillgångar på 12,9% kan tyda på att företaget har sålt av inventarier eller har problem med kundfordringar

Möjligheter

  • Hög soliditet på 73,8% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att investera i tillväxt
  • Positivt resultat trots svåra förhållanden visar att företaget fortfarande är lönsamt
  • Ökning av eget kapital med 16,8% stärker balansräkningen och ger bättre förhandlingsposition gentemot banker och leverantörer