1 979 000 SEK
Omsättning
▲ 128,8%
553 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 49,5%
43,9%
Soliditet
Mycket God
28%
Vinstmarginal
Mycket Hög
450 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 442 825 SEK
Skulder:-809 346 SEK
Substansvärde:633 479 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Efter ett turbulent år med låg orderingång under 2022 har vi nu sett resultatet av det uppdämda behovet vi anade skulle komma och är åter på normal omsättningsnivå.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget upplever en stark återhämtning efter ett tidigare år med låg orderingång
  • Det uppdämda behovet från kunder har nu materialiserats och gett omsättning på normal nivå

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2023 med en dramatisk omsättningstillväxt på 128,8% och en betydande resultatförbättring på 49,5%. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,0% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsamhet. Soliditeten på 43,9% är stabil och visar på ett företag med god finansiell hälsa. Denna prestation verkar vara en återhämtning efter ett tidigare år med låg orderingång, vilket tyder på att företaget har kapacitet att hantera konjunktursvängningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverkningsföretag för produktionsmaskiner till kemisk industri, registrerat 1984. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med långa försäljningscykler, vilket gör den sårbar för konjunktursvängningar men kan ge hög lönsamhet vid stark efterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 370 000 SEK till 553 000 SEK, en ökning med 183 000 SEK eller 49,5%. Denna resultatförbättring följer omsättningstillväxten men i lägre takt, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 43,9% är god och ligger över branschgenomsnitt för tillverkningsföretag. Detta indikerar ett lågt belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 494 112 SEK till 633 479 SEK, en ökning med 139 367 SEK eller 28,2%. Denna ökning är huvudsakligen driven av årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 865 260 SEK till 1 979 085 SEK, en ökning med 1 113 825 SEK eller 128,8%. Denna fördubbling av omsättningen visar på en stark återhämtning i efterfrågan.

Huvudrisker

  • Den extrema omsättningstillväxten på 128,8% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företaget är exponerat för cykliska svängningar i den kemiska industrin, vilket tidigare års låga orderingång visar
  • Resultattillväxten på 49,5% ligger betydligt lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på tryck på marginalerna

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 28,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Starkt ökad omsättning till 1 979 085 SEK skapar bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och kunder
  • God soliditet på 43,9% ger finansiell styrka att investera i produktutveckling och marknadsexpansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättring: omsättning (+128,8%), resultat (+49,5%), eget kapital (+28,2%) och tillgångar (+15,8%). Trenden pekar entydigt på en stark återhämtning efter tidigare utmaningar.