4 629 786 SEK
Omsättning
▼ 5,2%
746 098 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 655,7%
29,4%
Soliditet
God
15,1%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-04

Substansvärdering

Tillgångar:9 120 287 SEK
Skulder:-6 339 037 SEK
Substansvärde:2 283 250 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har startat dotterbolaget Wheels & Parts Sweden AB, orgnr 559418-9135, under räkenskapsåret. Bolaget äger per 2023-12-31 100% av andelarna i dotterbolaget.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har startat dotterbolaget Wheels & Parts Sweden AB under räkenskapsåret, vilket kan förklara delar av den ökade lönsamheten genom strukturella förändringar eller skatteplanering.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med en dramatisk vändning från förlust till lönsamhet trots en lätt nedgång i omsättning. Den starka resultatförbättringen på +655,7% och eget kapital-tillväxt på +23,0% indikerar en framgångsrik omstrukturering eller effektiviseringsåtgärder. Den höga vinstmarginalen på 15,1% är imponerande för ett handelsföretag och tyder på god prissättning och kostnadskontroll. Soliditeten på 29,4% är acceptabel men kan förbättras.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med utrustning och reservdelar för motorcyklar, en nischad bransch med sannolikt trogna kunder. Etablerat 1995 har bolaget över 25 års erfarenhet i branschen, vilket ger en stabil kundbas och branschkunskap.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -134 262 SEK till en vinst på 746 098 SEK, en förbättring på 880 360 SEK. Denna extraordinära vändning tyder på stark kostnadskontroll, förbättrad lönsamhet per såld produkt eller eventuellt engångsposter.

Soliditet: Soliditeten på 29,4% innebär att nästan en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett handelsföretag, men ligger under branschrekommendationer om 30-50% för optimal stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 856 967 SEK till 2 283 250 SEK, en tillväxt på 426 283 SEK (+23,0%). Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 249 195 SEK till 4 932 263 SEK, en nedgång på 316 932 SEK (-5,2%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller avsiktlig fokusering på mer lönsamma produkter.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 5,2% visar på utmaningar i försäljningsvolym eller marknadsandelar
  • Soliditeten på 29,4% är något låg och kan begränsa låneförmågan vid expansion
  • Tillgångarna minskade med 333 635 SEK (-3,5%), vilket kan indikera nedskrivningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 15,1% visar på excellent lönsamhet i kärnverksamheten
  • Resultatförbättring på 880 360 SEK demonstrerar framgångsrika effektiviseringsåtgärder
  • Eget kapital-tillväxt på 426 283 SEK ger ökad finansiell styrka för framtida investeringar
  • Erfarenhet sedan 1995 ger konkurrensfördelar och stabil kundbas i en nischad bransch