10 532 000 SEK
Omsättning
▲ 8,7%
2 517 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,6%
0,5%
Soliditet
Mycket Låg
19,5%
Vinstmarginal
Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-04

Substansvärdering

Tillgångar:12 692 555 SEK
Skulder:-5 130 391 SEK
Substansvärde:2 553 164 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetssiffror men allvarliga balansräkningsproblem. Den höga vinstmarginalen på 19,5% och stabila resultat på över 2,5 miljoner SEK indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning. Omsättningen har ökat med 8,7% till 12,9 miljoner SEK, vilket visar på efterfrågan i branschen. Däremot är soliditeten extremt låg på endast 0,5%, vilket innebär att företaget är mycket skuldsatt och sårbart för ekonomiska nedgångar. Den kraftiga tillgångstillväxten på 54,3% till 12,7 miljoner SEK tyder på stora investeringar, men dessa har finansierats främst med lån snarare än eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom utvinning av berg, grus, sand samt handel med byggmaterial och anläggningsmaskiner, vilket är en kapitalintensiv bransch med behov av dyra maskiner och fordon. Branschen är typiskt cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. Företaget har funnits sedan 2020 och är således etablerat på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade marginellt från 2 503 000 SEK till 2 517 000 SEK, en ökning på 14 000 SEK eller 0,6%. Den stabila höga vinstnivån trots ökad omsättning kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som påverkat rörelsemarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 0,5% är extremt låg och långt under branschnormer. Detta innebär att företaget är mycket skuldsatt och har begränsat finansiellt utrymme att hantera oförutsedda händelser eller lågkonjunktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 444 709 SEK till 2 553 164 SEK, en ökning på 108 455 SEK eller 4,4%. Denna ökning motsvarar ungefär hälften av årets resultat, vilket indikerar att en del av vinsten har utdelats eller använts för andra ändamål.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 387 598 SEK till 12 892 217 SEK, en tillväxt på 2 504 619 SEK eller 8,7%. Detta visar på en positiv försäljningsutveckling i en bransch som troligtvis drabbades av efterfrågan från byggsektorn.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,5% skapar hög finansiell risk och sårbarhet för räntehöjningar eller försämrad betalningsförmåga
  • Kraftig ökning av tillgångar med 4 465 311 SEK till 12 692 555 SEK har finansierats främst med skulder, vilket ökar företagets finansiella belåning
  • Marginell resultatökning på endast 0,6% trots betydande omsättningstillväxt kan tyda på tryckta marginaler eller ökade räntekostnader

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 19,5% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet i kärnverksamheten
  • Omsättningstillväxt på 8,7% till 12 892 217 SEK indikerar stark efterfrågan och marknadsposition i byggsektorn
  • Eget kapital ökade med 4,4% till 2 553 164 SEK, vilket ger en liten men positiv bas för framtida investeringar