813 403 SEK
Omsättning
▲ 74,8%
409 862 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 617,7%
60%
Soliditet
Mycket God
50,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 122 829 SEK
Skulder:-2 456 965 SEK
Substansvärde:3 583 000 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark resultatutveckling med en vinstmarginal på över 50% och en resultattillväxt på 617,7%. Den kraftiga omsättningsökningen på 74,8% kombinerat med en minskning av tillgångarna tyder på en effektivisering av verksamheten där bolaget genererar högre intäkter från färre tillgångar. Den höga soliditeten på 60% ger ett stabilt finansiellt fundament trots den negativa tillgångstillväxten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver uthyrning av industrifastighet med fokus på utveckling mot en koldioxidneutral framtid. Denna verksamhetsbeskrivning förklarar den höga vinstmarginalen som är typisk för fastighetsbolag med stabila hyresintäkter och förhållandevis låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 57 110 SEK till 409 862 SEK, en ökning på 617,7%. Denna extremt höga vinsttillväxt visar att kostnadskontrollen har varit mycket effektiv och att ökad omsättning har gett starkt avkastning.

Soliditet: Soliditeten på 60,0% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger god finansiell flexibilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 230 248 SEK till 3 583 000 SEK, en tillväxt på 10,9%. Denna ökning beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 465 307 SEK till 813 411 SEK, en tillväxt på 74,8%. Denna betydande ökning indikerar antingen höjda hyresnivåer, ökad beläggningsgrad eller utökad fastighetsportfölj.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 7,9% från 6 645 239 SEK till 6 122 829 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som kan begränsa framtida tillväxtpotential
  • Den extremt höga resultattillväxten på 617,7% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan representera en engångseffekt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 50,4% ger utrymme för framtida investeringar i koldioxidneutrala lösningar
  • Stark soliditet på 60% ger god kapacitet för att finansiera expansion eller investeringar utan extern finansiering
  • Fokus på koldioxidneutral framtid positionerar bolaget i en växande marknadsnisch med potentiellt högre värderingar

Trendanalys

Omsättningen har minskat kraftigt sedan 2019 men visar en antydan till återhämtning med en ökning från 2022 till 2023. Resultatet efter finansnetto har varit extremt volatilt med en stor förlust 2020, men har därefter varit positivt och förbättrats de senaste två åren. Eget kapital har återhämtat sig efter en nedgång 2020 och visar nu en stabil uppåtgående trend. Soliditeten, efter en svacka, har återgått till en stark nivå på 60%, vilket indikerar en förbättrad finansiell stabilitet. Den höga vinstmarginalen 2023 på över 50% tyder på att företaget, trots lägre omsättning, har en mycket lönsam verksamhet. Trenderna pekar på en framtid där företaget har rättat upp sin ekonomi, fokuserat på lönsamhet och nu kan vara i en position för kontrollerad tillväxt.