1 823 000 SEK
Omsättning
▼ 5,8%
360 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37%
77,6%
Soliditet
Mycket God
19,7%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-27

Substansvärdering

Tillgångar:980 985 SEK
Skulder:-189 897 SEK
Substansvärde:646 902 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men samtidigt en tydlig nedgång i lönsamhet och omsättning. Den höga soliditeten på 77,6% och den betydande tillväxten i eget kapital (+78,5%) och tillgångar (+70,4%) indikerar en stabil finansiell struktur och eventuella investeringar. Dock är den negativa utvecklingen i omsättning (-5,8%) och resultat (-37,0%) anmärkningsvärd och tyder på utmaningar i den operativa verksamheten eller en avsiktlig omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom dans, event, utbildning och konfektion, vilket är en bred verksamhet som ofta är cyklisk och beroende av konsumenternas disponibla inkomster. Denna mångfacetterade verksamhet kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 571 000 SEK till 360 000 SEK, en minskning på 211 000 SEK eller -37,0%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket antyder ökade kostnader eller lägre marginaler på verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 77,6% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det betyder att företaget är mycket väl kapitaliserat, har låg belåning och klarar av motgångar mycket bra.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 362 323 SEK till 646 902 SEK, en förbättring på 284 579 SEK. Denna tillväxt (+78,5%) har sannolikt drivits av årets resultat på 360 000 SEK, vilket innebär att en del av vinsten har antingen utdelats eller att det finns andra poster som påverkat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 934 842 SEK till 1 823 277 SEK, en nedgång på 111 565 SEK eller -5,8%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller en strategisk nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den starka nedgången i resultat med 211 000 SEK på ett år är en betydande operativ risk och indikerar potentiella problem med lönsamheten.
  • Omsättningsminskningen på 111 565 SEK visar på utmaningar i försäljningen eller ett krympande marknadsutrymme.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 77,6% ger ett mycket stort utrymme för att investera i tillväxt, ta lån till förmånliga villkor eller köpa upp konkurrenter.
  • Den betydande tillväxten av tillgångarna med 405 333 SEK till 980 985 SEK kan indikera nyligen gjorda investeringar som kan bära frukt i framtiden.

Trendanalys

Trendanalysen visar en paradoxal situation: balansräkningen förstärks dramatiskt (FÖRBÄTTRING för eget kapital och tillgångar) samtidigt som den operativa verksamheten försämras (FÖRSÄMRING för omsättning och resultat). Detta kan tyda på att företaget genomgår en omvandling där vinster reinvesteras eller att det har sålt av en del av verksamheten, vilket förklarar det höga resultatet föregående år och den nuvarande kapitaltillväxten.