12 214 316 SEK
Omsättning
▲ 13,4%
3 179 010 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,4%
0,3%
Soliditet
Mycket Låg
22,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:20 001 781 SEK
Skulder:-13 076 420 SEK
Substansvärde:2 646 455 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men sjunkande lönsamhet. Omsättningen ökade med 13,4% till 14,2 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsposition och försäljningsframgång. Resultatet sjönk dock med 12,4% till 3,2 miljoner SEK trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar. Eget kapital ökade dramatiskt med 56,3%, vilket stärker balansräkningen. Den extremt låga soliditeten på 0,3% är dock en stor svaghet som begränsar finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver växtodlingsverksamhet samt entreprenad och konsultverksamhet inom lantbruk. Denna verksamhetskombination förklarar de höga tillgångarna på 20 miljoner SEK (sannolikt maskiner, fastigheter och lager) och den höga vinstmarginalen på 22,3% som är typisk för specialiserade lantbrukstjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 3 630 757 SEK till 3 179 010 SEK, en minskning på 451 747 SEK eller 12,4%. Trots högre omsättning blev vinsten lägre, vilket indikerar ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 0,3% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket skuldsatt. Detta är en betydande riskfaktor trots de positiva rörelseresultaten.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 693 379 SEK till 2 646 455 SEK, en ökning med 953 076 SEK eller 56,3%. Denna förbättring kommer sannolikt från årets resultat och stärker företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 12 522 512 SEK till 14 246 307 SEK, en tillväxt på 1 723 795 SEK eller 13,4%. Detta visar god försäljningsutveckling och marknadsframgång.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,3% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Resultatminskning på 451 747 SEK trots högre omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Hög skuldsättning begränsar möjligheten till ytterligare lån och investeringar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 13,4% visar god marknadsposition och efterfrågan på tjänsterna
  • Mycket hög vinstmarginal på 22,3% indikerar effektiv verksamhet och prissättningskraft
  • Kraftig ökning av eget kapital med 953 076 SEK förbättrar långsiktig stabilitet
  • Tillgångstillväxt på 11,8% till 20 miljoner SEK visar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar positiv tillväxt i omsättning (+13,4%), eget kapital (+56,3%) och tillgångar (+11,8%), men negativ trend i resultatutveckling (-12,4%). Den extremt låga soliditeten är en bestående svaghet som varken förbättrats eller försämrats markant i årsskiftet.