449 000 SEK
Omsättning
● 0%
437 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 82,4%
70%
Soliditet
Mycket God
97,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-04-09

Substansvärdering

Tillgångar:7 249 701 SEK
Skulder:-1 995 743 SEK
Substansvärde:4 363 958 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har 60% av aktierna till ControlArt med org nr 556769,5050 avyttrats.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Under året har 60% av aktierna avyttrats till ControlArt med org nr 556769,5050, vilket representerar en majoritetsförändring i ägarstrukturen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med både positiva och oroande tecken. Trots en mycket hög vinstmarginal på 97,2% och stark soliditet på 70,0%, uppvisar bolaget en dramatisk resultatförsämring på -82,4% från föregående år. Den låga omsättningen på 449 300 SEK kontra ett högt eget kapital på 4,4 miljoner SEK indikerar att företaget inte utnyttjar sin kapitalbas effektivt. Ägarförändringen där 60% avyttrats till ControlArt tyder på en strukturell omvandling som kan förklara den låga omsättningen och resultatförsämringen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver teknisk utveckling och provning inom främst korrosionsområdet med säte i Öckerö. Verksamheten är registrerad sedan 2015, vilket innebär att det är ett etablerat företag som genomgår förändring snarare än ett nystartat bolag. Korrosionsteknik är en specialiserad bransch som ofta kräver långsiktiga investeringar i forskning och utveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 2 487 000 SEK till 437 000 SEK, en minskning på 2 050 000 SEK. Denna kraftiga nedgång på -82,4% tyder på att företaget inte längre genererar samma typ av intäkter eller har haft extraordinära poster föregående år.

Soliditet: Soliditeten på 70,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har en mycket låg belåningsgrad. Detta ger bolaget god finansiell stabilitet och buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 153 367 SEK till 4 363 958 SEK, en förbättring på 210 591 SEK. Denna ökning motsvarar ungefär årets resultat, vilket indikerar att vinsten huvudsakligen har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 449 300 SEK för 2024, vilket är en första registrerad omsättning jämfört med 0 SEK föregående år. Denna låga omsättningsnivå för ett företag registrerat 2015 indikerar antingen en omstart av verksamheten eller att tidigare verksamhet varit inaktiv.

Huvudrisker

  • Den dramatiska resultatförsämringen på -82,4% från 2,5 miljoner SEK till 437 000 SEK indikerar en försämrad lönsamhet
  • Den låga omsättningen på 449 300 SEK kontra det höga egna kapitalet på 4,4 miljoner SEK visar på ineffektiv kapitalanvändning
  • Ägarförändringen kan medföra osäkerhet kring företagets framtida strategi och verksamhetsinriktning

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 70% ger företaget goda möjligheter att investera i tillväxt utan extern finansiering
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 97,2% visar att företaget kan vara mycket lönsamt när omsättningen ökar
  • Den tekniska specialiseringen inom korrosion kan utgöra en unik nisch med goda framtidsutsikter

Trendanalys

Företaget visar en anmärkningsvärd utveckling med tydliga förändringar i verksamhetsmodellen. Omsättningen kollapsade helt 2023 för att sedan återhämta sig 2024, samtidigt som resultatet och eget kapital ökade dramatiskt under 2023. Detta mönster tyder på en fundamental förändring där företaget under 2023 genererade exceptionellt höga resultat från icke-operativa källor, sannolikt från försäljning av tillgångar eller andra extraordinära poster. Den extremt höga vinstmarginalen 2024 på 97,2% vid en normaliserad omsättning bekräftar att lönsamheten nu primärt kommer från andra källor än ordinär verksamhet. Soliditeten har stärkts avsevärt och ligger nu på en mycket stabil nivå. Trenderna indikerar att företaget har omvandlats till en mer kapitalintensiv verksamhet med fokus på kapitalförvaltning snarare än traditionell omsättningsgenerering, vilket skapar en finansiellt robust men potentiellt volatil framtidsprognos.