1 800 644 SEK
Omsättning
▲ 3,4%
553 357 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1,3%
74,4%
Soliditet
Mycket God
30,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
327 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 965 508 SEK
Skulder:-329 407 SEK
Substansvärde:796 101 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och mycket hälsosam ekonomisk utveckling med starka nyckeltal och konsekvent positiv tillväxt inom alla kärnområden. Med en extremt hög soliditet på 74,4% och en mycket hög vinstmarginal på 30,7% opererar företaget från en position av finansiell styrka. Alla trendindikatorer pekar på förbättring, vilket indikerar ett välskött företag som successivt växer sin verksamhet och stärker sin balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet och utbildning inom IT och IT-säkerhet, en verksamhetsmodell som typiskt sett har höga marginaler på grund av låga kapitalkrav och högt tillförda värde genom specialistkompetens. Den höga vinstmarginalen på 30,7% är karakteristisk för framgångsrika konsult- och kunskapsbaserade företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 546 092 SEK till 553 357 SEK, en ökning på 1,3%. Den marginellt lägre resultattillväxten jämfört med omsättningen kan tyda på något ökade kostnader, men vinstnivån förblir exceptionellt stark.

Soliditet: En soliditet på 74,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell oberoende. Företaget skulle klara av betydande ekonomiska nedgångar utan att hamna i obalans.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 723 914 SEK till 796 101 SEK, en tillväxt på 10,0%. Denna ökning, som är större än resultatet, kan förklaras av att övriga poster i balansräkningen (t.ex. obeskattade reserver) också har stärkts.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 740 698 SEK till 1 800 644 SEK, en tillväxt på 3,4%. Detta visar en stadig ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Tillväxttakten i omsättning och resultat är relativt blygsamma (+3,4% och +1,3%), vilket kan indikera en mogen eller konkurrensutsatt marknad.
  • En avmattning i resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten kan vara en tidig indikator på ökade kostnadspresser.

Möjligheter

  • Den extremt starka balansräkningen med 796 101 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar i tillväxt, antingen genom att skala upp den befintliga verksamheten eller genom förvärv.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 30,7% visar på en mycket effektiv verksamhet och en stark prissättningsförmåga, vilket är en excellent utgångspunkt för framtida lönsam tillväxt.
  • Tillgångarna ökade med 9,3% till 1 965 508 SEK, vilket tyder på att företaget investerar i sin framtida kapacitet.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar entydigt på förbättring: omsättning (+3,4%), resultat (+1,3%), eget kapital (+10,0%) och tillgångar (+9,3%). Denna konsekvent positiva utveckling i kombination med exceptionellt starka nyckeltal bildar en bild av ett mycket stabilt och välmående företag på en kontrollerad tillväxtbana.