2 221 000 SEK
Omsättning
▲ 2,7%
494 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,6%
61,7%
Soliditet
Mycket God
22,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2020-09-14

Substansvärdering

Tillgångar:1 703 592 SEK
Skulder:-586 667 SEK
Substansvärde:807 217 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men vissa oroande tecken. Den mycket höga vinstmarginalen på 22.2% och den exceptionellt höga soliditeten på 61.7% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med låg belåning. Den betydande tillväxten i eget kapital (+30.9%) och tillgångar (+30.7%) visar på en stark kapitalbyggnad och expansionsförmåga. Den marginella omsättningsökningen (+2.7%) tillsammans med den kraftiga resultatminskningen (-11.6%) däremot, tyder på att företaget möjligen har höjda kostnader eller lägre marginaler på sina projekt, vilket motverkar den positiva omsättningstillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver service och försäljning inom VVS, bygg och el, vilket är en bransch med stabil efterfrågan kopplad till fastighetsunderhåll och renovering. Ett etablerat företag (registrerat 2014) i denna sektor bör ha återkommande kunder och en förutsägbar kundbas, vilket stämmer väl med den höga lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 559 000 SEK till 494 000 SEK, en minskning med 65 000 SEK eller 11.6%. Denna nedgång, trots högre omsättning, indikerar ökade kostnader eller sämre projektmarginaler.

Soliditet: En soliditet på 61.7% är exceptionellt starkt och placerar företaget i en mycket finansiellt stabil position. Det innebär att över hälften av tillgångarna är finansierade med eget kapital, vilket ger ett stort motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 616 752 SEK till 807 217 SEK, en tillväxt på 190 465 SEK eller 30.9%. Denna förbättring drivs huvudsakligen av att årets vinst på 494 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 163 721 SEK till 2 221 151 SEK, en positiv men blygsam tillväxt på 2.7%. Detta tyder på en stabil kundbas men begränsad expansion av försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 11.6% till 494 000 SEK trots en ökad omsättning, vilket pekar på stigande kostnader eller tryck på priser som äter upp lönsamheten.
  • Omsättningstillväxten på endast 2.7% är låg och kan indikera en begränsad marknadsandel eller svag efterfrågan i regionen.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 61.7% ger utrymme för framtida investeringar eller att ta lån för expansion till mycket förmånliga villkor.
  • Eget kapital ökade med 190 465 SEK till 807 217 SEK, vilket ger en stark bas för att finansiera tillväxt och utnyttja nya affärsmöjligheter.
  • Den absoluta vinstnivån på 494 000 SEK är fortfarande mycket god och visar att kärnverksamheten är mycket lönsam.