8 970 000 SEK
Omsättning
▲ 33%
892 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 114,9%
46,9%
Soliditet
Mycket God
9,6%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:3 753 048 SEK
Skulder:-1 994 520 SEK
Substansvärde:1 758 529 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom samtliga nyckeltal. Den dubbla resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet. Soliditeten på 46,9% är mycket stark och företaget har mer än fördubblat sitt eget kapital på två år. Detta är ett välskött företag i en accelererad tillväxtfas med god finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom VVS, rörinfodring och byggsektorn med import och försäljning av material och maskiner samt konsulttjänster, personaluthyrning och maskinuthyrning. Den breda verksamhetsprofilen ger diversifierade intäktskällor inom en stabil bransch med efterfrågan från både nyproduktion och renovering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 415 000 SEK till 892 000 SEK, en ökning på 114,9% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 46,9% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 051 296 SEK till 1 758 529 SEK, en tillväxt på 67,3% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 797 720 SEK till 9 304 247 SEK, en tillväxt på 33,0% vilket visar ett starkt marknadsgenomslag och ökad försäljning.

Huvudrisker

  • Hög tillväxttempo kan vara svårt att upprätthålla på sikt
  • Bygg- och VVS-branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida efterfrågan
  • Snabb tillväxt kan ställa krav på ökad kapitalbindning i lager och kundfordringar

Möjligheter

  • Stark marknadsposition med 9 304 247 SEK i omsättning och fortsatt tillväxtpotential
  • Hög vinstmarginal på 9,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Bred verksamhetsprofil med både varuförsäljning och tjänsteerbjudande skapar diversifierade intäktskällor
  • Stark soliditet på 46,9% möjliggör expansion och investeringar utan extern finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättring: omsättningstillväxt +33,0%, resultattillväxt +114,9%, eget kapital tillväxt +67,3% och tillgångstillväxt +33,8%. Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett välskött företag i accelererad tillväxtfas med god operativ effektivitet.