1 295 316 SEK
Omsättning
▼ 4,7%
1 113 986 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,9%
93,5%
Soliditet
Mycket God
86%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-09

Substansvärdering

Tillgångar:6 566 435 SEK
Skulder:-309 319 SEK
Substansvärde:5 700 116 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med mycket starka lönsamhetsmått men samtidigt en negativ utveckling i omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 86% och soliditeten på 93,5% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag med minimal skuldsättning. Trots att omsättningen minskat med 4,7% och resultatet med 2,9%, har företaget lyckats öka både eget kapital och totala tillgångar avsevärt, vilket tyder på en stark balansräkning och god kapitalförvaltning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom rehabilitering, rehabiliteringsutredningar och sjukvård riktad mot försäkrade hos försäkringsbolag. Denna typ av verksamhet tenderar att ha höga marginaler eftersom den ofta finansieras via försäkringsbolag och har relativt låga direkta kostnader i förhållande till intäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 146 616 SEK till 1 113 986 SEK, en minskning med 32 630 SEK eller 2,9%. Trots lägre omsättning behöll företaget sin extremt höga lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 93,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger mycket god finansiell stabilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 4 920 218 SEK till 5 700 116 SEK, en tillväxt på 779 898 SEK eller 15,8%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 359 396 SEK till 1 295 316 SEK, en nedgång med 64 080 SEK eller 4,7%. Detta kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller förlorade kundavtal.

Huvudrisker

  • Försämrad omsättningstrend med 4,7% minskning kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan
  • Resultatminskning på 2,9% trots extremt hög vinstmarginal visar på sårbarhet vid omsättningsnedgång
  • Mycket hög beroende av försäkringsbolagskunder kan skapa koncentrationsrisk

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med 5 700 116 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 86% ger utrymme för prissänkningar eller marknadsinvesteringar utan att hota lönsamheten
  • Tillgångstillväxt på 8,1% till 6 566 435 SEK visar på fortsatt kapitaluppbyggnad och investeringsförmåga