1 102 563 SEK
Omsättning
▼ 34,6%
430 181 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 40,5%
83,5%
Soliditet
Mycket God
33,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-13

Substansvärdering

Tillgångar:1 942 083 SEK
Skulder:-155 433 SEK
Substansvärde:982 650 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året haft uppdrag till andra bolag som behövt interim hjälp. Under året har även terrängen sonderats för möjligheter för breddning av verksamheten. Den bil som köptes in förra året såldes av.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har haft uppdrag till andra bolag som behövt interim hjälp
  • Terrängen har sonderats för möjligheter till breddning av verksamheten
  • Den bil som köptes in förra året såldes av under året

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med starka lönsamhetsnyckeltal men samtidigt kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,2% och soliditeten på 83,5% indikerar ett välskött företag med god finansiell styrka, men de negativa tillväxttalen på över 30% i både omsättning och resultat pekar på en betydande nedgång i verksamhetsvolym. Tillgångstillväxten på 8,7% visar dock att företaget fortsätter att investera trots minskad omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver teknisk konsultation inom bygg- och fastighetsbranschen och är registrerat sedan 2017. Som konsultföretag är det typiskt att omsättningen kan variera beroende på projektcykler och kundbas, vilket kan förklara de fluktuationer som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 723 161 SEK till 430 181 SEK, en minskning med 292 980 SEK eller 40,5%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett betydande positivt resultat.

Soliditet: Soliditeten på 83,5% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning i förhållande till sina tillgångar, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital minskade marginellt från 1 002 704 SEK till 982 650 SEK, en nedgång med 20 054 SEK eller 2,0%. Denna lilla minskning trots resultatet på 430 181 SEK indikerar att utdelning eller andra kapitalförändringar har skett.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 685 003 SEK till 1 296 956 SEK, en nedgång med 388 047 SEK eller 23,0%. Detta indikerar en betydande minskning i verksamhetsvolym jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 388 047 SEK eller 23,0% jämfört med föregående år
  • Resultatnedgång med 292 980 SEK eller 40,5% trots hög vinstmarginal
  • Minskande eget kapital trots positivt resultat, vilket kan indikera utdelning till ägarna

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 83,5% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar
  • Mycket hög vinstmarginal på 33,2% visar på effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet
  • Tillgångstillväxt på 8,7% indikerar fortsatta investeringar i verksamheten trots lägre omsättning
  • Sondering av nya verksamhetsområden kan öppna för diversifiering och nya intäktskällor