2 328 917 SEK
Omsättning
▲ 18,9%
132 250 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,9%
57%
Soliditet
Mycket God
5,7%
Vinstmarginal
Stabil
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-29

Substansvärdering

Tillgångar:719 505 SEK
Skulder:-309 089 SEK
Substansvärde:410 416 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och kapitalstruktur. Den betydande omsättningsökningen på 18.9% indikerar att företaget lyckats expandera sin verksamhet markant, vilket är positivt. Dock har resultatet minskat med 28.9% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Eget kapital och tillgångar har minskat, vilket pekar på att vinsten inte räcker till för att bevara kapitalbasen. Soliditeten på 57.0% är fortfarande god, men den sjunkande trenden är oroande. Företaget verkar vara i en expansionfas med lönsamhetsutmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett elinstallationsföretag som även bedriver handel med elektriskt materiel, verksamt sedan 2019 i Kungälv. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis investeringar i verktyg, fordon och lager, vilket förklarar behovet av en stabil kapitalstruktur. Branschen är oftast projektdriven med variation i intäkter och kostnader mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 186 014 SEK till 132 250 SEK, en minskning på 53 764 SEK eller 28.9%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats, vilket kan bero på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 57.0% är god och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en stabil bas, men trenden med minskande eget kapital är en varningssignal.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 501 440 SEK till 410 416 SEK, en nedgång på 91 024 SEK. Denna minskning beror främst på att årets resultat (132 250 SEK) inte var tillräckligt för att kompensera för eventuella utdelningar eller förluster från tidigare år.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 958 715 SEK till 2 328 917 SEK, en positiv tillväxt på 370 202 SEK eller 18.9%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 28.9% trots ökad omsättning, vilket pekar på lönsamhetsproblem.
  • Eget kapital minskade med 91 024 SEK, vilket kan begränsa företagets möjligheter till framtida investeringar.
  • Tillgångarna minskade med 84 756 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller haft avskrivningar.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 370 202 SEK till 2 328 917 SEK, vilket visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning.
  • Soliditeten på 57.0% är fortfarande god och ger ett visst skydd mot ekonomiska nedgångar.
  • Företaget verkar ha etablerat sig på marknaden sedan 2019 och har en stabil kundbas.