19 335 000 SEK
Omsättning
▼ 27,2%
7 802 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49,4%
53,5%
Soliditet
Mycket God
40,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:81 716 267 SEK
Skulder:-23 321 697 SEK
Substansvärde:43 747 914 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med stark lönsamhet men kraftig nedgång i både omsättning och resultat. Trots att vinstmarginalen på 40,4% är mycket hög, har företaget upplevt en dramatisk minskning i både omsättning (-27,2%) och resultat (-49,4%) jämfört med föregående år. Den ökade soliditeten till 53,5% och tillväxten i eget kapital på 16,4% indikerar dock finansiell stabilitet och att vinsten har kapitaliserats. Företaget verkar genomgå en omstrukturering eller försäljning av tillgångar, vilket förklarar den minskade omsättningen men ökade soliditeten.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger och förvaltar patent, varumärken, mönsterskydd och värdepapper. Denna typ av verksamhet innebär vanligtvis royaltyintäkter, licensavgifter och kapitalvinster från immateriella tillgångar och värdepapper. Företaget är etablerat sedan 2018 och är därmed inte ett nytt bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 15 415 000 SEK till 7 802 000 SEK, en minskning på 7 613 000 SEK (-49,4%). Nedgången är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 53,5% är god och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget finansiell stabilitet och bättre kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 37 569 433 SEK till 43 747 914 SEK, en ökning på 6 178 481 SEK (+16,4%). Denna ökning kommer från årets vinst på 7 802 000 SEK, vilket indikerar att bolaget inte har utdelat hela vinsten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 26 552 513 SEK till 19 335 029 SEK, en nedgång på 7 217 484 SEK (-27,2%). Denna kraftiga minskning kan tyda på minskade royaltyintäkter, färre licensavtal eller försäljning av immateriella tillgångar.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning på 27,2% från 26,5 miljoner till 19,3 miljoner SEK
  • Resultatet halverades nästan med en minskning på 49,4% från 15,4 miljoner till 7,8 miljoner SEK
  • Tillgångarna minskade med 15,4% från 96,5 miljoner till 81,7 miljoner SEK, vilket kan tyda på försäljning av värdefulla tillgångar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 40,4% trots nedgången
  • Stark soliditet på 53,5% som ger finansiell stabilitet
  • Eget kapital ökade med 16,4% till 43,7 miljoner SEK
  • Företaget behåller en betydande tillgångsbas på 81,7 miljoner SEK för framtida investeringar