2 289 000 SEK
Omsättning
▲ 12,3%
473 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 92,3%
23%
Soliditet
God
20,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 602 297 SEK
Skulder:-1 334 333 SEK
Substansvärde:497 344 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med kraftiga förbättringar på alla områden. Den dubbleringen av resultatet och eget kapital samt mer än fördubblingen av tillgångarna pekar på en mycket positiv expansion. Den höga vinstmarginalen på 20,7% indikerar en lönsam verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll. Den relativt låga soliditeten är troligen en följd av den snabba tillväxten och ökade tillgångar, snarare än ett tecken på svaghet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom cykel och cykeltillbehör, vilket tyder på expertis och specialiserade tjänster snarare än detaljhandel. Den höga vinstmarginalen är typisk för en konsultverksamhet där lönsamheten ofta drivs av kunskap och tjänster istället för volym.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 246 000 SEK till 473 000 SEK, en dramatisk ökning på 92,3% som visar att vinsten växer betydligt snabbare än omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 23,0% är måttlig och indikerar att företaget till stor del finansieras med skulder. Detta är vanligt under en snabb tillväxtfas då investeringar i tillgångar ökar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 219 043 SEK till 497 344 SEK, en ökning på 127,0%. Denna kraftiga tillväxt beror främst på att det goda årets resultat har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 038 713 SEK till 2 289 375 SEK, en positiv tillväxt på 12,3% som visar på ökad försäljning eller högre priser.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 23,0% kan innebära en högre finansiell risk vid oförutsedda händelser eller en nedgång i omsättningen.
  • Den extremt höga tillväxttakten i tillgångar (+108,8%) och resultat (+92,3%) kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspress.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 20,7% ger ett utmärkt grundläge för fortsatt lönsam tillväxt och investeringar.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 278 301 SEK på ett år ger ökad finansiell styrka och möjligheter till framtida expansion.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en stark förbättring: omsättning (+12,3%), resultat (+92,3%), eget kapital (+127,0%) och tillgångar (+108,8%). Denna samstämmighet skapar en mycket positiv bild av ett företag i en accelererande tillväxtfas.