1 989 709 SEK
Omsättning
▲ 3,6%
121 241 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 47,9%
60%
Soliditet
Mycket God
5,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 108 292 SEK
Skulder:-412 268 SEK
Substansvärde:556 024 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men en kraftig nedgång i lönsamhet. Den ökade omsättningen på 2,2 miljoner SEK tyder på framgångsrik försäljningsutveckling, men resultatet har halverats jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 60% ger dock en stabil finansierad bas trots lönsamhetsutmaningarna. Företaget verkar vara i en expansionsfas där investeringar i tillgångar har ökat markant, vilket temporärt har påverkat vinstmarginalen negativt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver ambulerande service av cykel och motionsredskap, vilket innebär att de erbjuder reparations- och underhållstjänster på plats hos kund. Som helägt dotterbolag till ett holdingbolag har de troligen stabil ägarstruktur. Verksamhetstypen är serviceinriktad med låga kapitalkrav men konjunkturkänslig efterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 232 690 SEK till 121 241 SEK, en minskning med 111 449 SEK eller 47,9%, vilket indikerar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 60,0% är mycket stark och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 483 928 SEK till 556 024 SEK, en tillväxt på 72 096 SEK eller 14,9%, vilket främst drivs av årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 933 909 SEK till 2 243 188 SEK, en tillväxt på 309 279 SEK eller 16,0%, vilket visar på god försäljningsutveckling i den ambulerande servicen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 47,9% trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Ökade kostnader som äter upp intäktsökningen på 309 279 SEK
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka efterfrågan på cykel- och motionsredskapsservice

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 16,0% visar på ökad marknadsandel eller prishöjningar
  • Mycket hög soliditet på 60,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 17,1% indikerar kapacitetsutökning för framtida verksamhet

Trendanalys

Omsättningstillväxt (+16,0%) och tillgångstillväxt (+17,1%) visar positiv expansion, men resultatnedgång (-47,9%) är alarmande. Eget kapital växer stabilt (+14,9%) tack vare årets vinst. Trendmönstret pekar på att företaget investerar i tillväxt till priset av kortvarig lönsamhetsförsämring.