216 000 SEK
Omsättning
▲ 25,6%
178 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 39,1%
70,8%
Soliditet
Mycket God
82,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:236 666 SEK
Skulder:-69 021 SEK
Substansvärde:167 645 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt starka finansiella resultat med mycket hög lönsamhet och snabb tillväxt. Vinstmarginalen på 82,6% är ovanligt hög och indikerar en verksamhet med låga rörliga kostnader eller högt värdeskapande. Alla nyckeltal visar stark förbättring från föregående år, vilket pekar på ett välskött företag i en accelererande tillväxtfas. Den höga soliditeten ger god finansiell stabilitet trots den snabba expansionen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver databehandling och hosting med säte i Piteå. Denna typ av verksamhet har typiskt låga marginalkostnader efter initiala investeringar, vilket förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen. Verksamheten är sannolikt baserad på specialistkompetens eller unika tekniska lösningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 128 000 SEK till 178 000 SEK, en ökning med 39,1% som överstiger omsättningstillväxten och indikerar förbättrad effektivitet eller skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 70,8% är mycket stark och visar att företaget främst finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 125 844 SEK till 167 645 SEK, en tillväxt på 33,2% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 171 760 SEK till 215 841 SEK, en tillväxt på 25,6% som visar stark marknadsacceptans och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan kräva ytterligare investeringar i kapacitet som kan påverka likviditeten kortvarigt
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen kan locka konkurrenter till marknaden och pressa priser i framtiden
  • Verksamheten är relativt liten med en omsättning på 215 841 SEK vilket gör den sårbar för förlust av större kunder

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 39,1% visar potential för ytterligare expansion och marknadsandelsökning
  • Mycket hög vinstmarginal på 82,6% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller priskonkurrens
  • Soliditeten på 70,8% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansion

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt (+25,6%), resultattillväxt (+39,1%), eget kapital tillväxt (+33,2%) och tillgångstillväxt (+21,1%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt.