1 499 105 SEK
Omsättning
▼ 33,2%
116 152 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,1%
20%
Soliditet
God
7,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 362 542 SEK
Skulder:-1 090 406 SEK
Substansvärde:272 136 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelse men samtidigt finansiell stabilitet i balansräkningen. Den kraftiga omsättningsminskningen på 33,2% indikerar betydande försämring i affärsvolymen, troligen på grund av minskad efterfrågan eller förlorade kundkontrakt. Trots detta lyckades företaget bibehålla lönsamhet med en vinstmarginal på 7,7% som klassificeras som stabil, vilket visar på god kostnadskontroll. Eget kapitalet har stärkts med 14,3%, vilket är positivt för företagets långsiktiga stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bygg- och renoveringsarbeten samt special- och egentillverkade snickerier, och hyr även ut egen fastighet. Denna kombination av verksamheter ger både projektbaserad intäkt från bygg och mer stabil hyresintäkt från fastigheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 161 517 SEK till 116 152 SEK, en minskning med 45 365 SEK eller 28,1%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget fortfarande generera vinst, vilket visar på effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 20,0% är relativt låg för en byggverksamhet och indikerar att företaget är beroende av skuldfinansiering. Detta kan medföra högre finansiell risk vid räntehöjningar eller ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 238 094 SEK till 272 136 SEK, en förbättring med 34 042 SEK eller 14,3%. Denna ökning beror främst på att årets vinst tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 246 770 SEK till 1 503 084 SEK, en nedgång med 743 686 SEK eller 33,2%. Detta indikerar en betydande minskning av affärsvolymen jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 743 686 SEK indikerar risk för förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Låg soliditet på 20,0% gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Både omsättning och resultat visar negativ tillväxt vilket kan tyda på strukturella utmaningar i verksamheten

Möjligheter

  • Stabil vinstmarginal på 7,7% trots omsättningsminskning visar på god operativ effektivitet
  • Eget kapital ökade med 34 042 SEK till 272 136 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Fastighetsuthyrning ger stabil intäktskälla oavsett konjunkturläge i byggverksamheten

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i rörelse med kraftig omsättnings- och resultatminskning, men positiva trender i balansräkningen med ökande eget kapital och tillgångar. Denna blandade bild tyder på ett företag som möter utmaningar i sin kärnverksamhet men som ändå lyckas hantera sin finansiella ställning.